18. 5. 2012 Kalendárium

18. 5. 2012 Římské skleněné korálky se zlatem

Kategorie: Kalendárium , Nálezy v Asii a Oceánii

Skleněné korálky, které vyrobili v 1. a 4. století římští řemeslníci, byly v roce 2012 nalezeny v japonské Nagaoce. Nacházely se ve starověké hrobce. Podle odborníků to jasně ukazuje, jaký velký vliv měla Římská říše.

Kdo korálky vyrobil zjistili vědci na základě rozsáhlého výzkumu. Provedl ji Národní výzkumný ústav Nara. Korálky jsou malé, mají v průměru jen pět milimetrů. Jsou vyrobené ze skla a zdobené zlatem. Otvor mají korálky uprostřed a byly vyrobené relativně sofistikovanou metodou, při které a sebe řemeslníci skládali vrstvy skla a mezi ně dávali zlaté listy.

Jedná se o jeden z nejstarších vícevrstvých skleněných výrobků nalezených v Japonsku. „Jde o velmi vzácné doplňky, které byly vyrobené v Římské říši a poslány do Japonska. Byly nalezené na pohřebišti,“ uvedla vědkyně Tomomi Tamura.

„Římská říše byla soustředěna kolem Středozemního moře a táhla se na sever, aby obsadila Anglii. Nález v Japonsku může vrhnout nové světlo na to, jak daleko na východ jeho vliv dosáhl. Nález korálků povede k dalším studiím, které snad objasní, jak se mohly dostat až do Japonska,“ dodala Tamura.

Krásné šperky z Pompejí

Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. Krásné římské ženské ozdoby našli například archeologové před dvěma lety v Pompejích. Nalezli celou sbírku zdobených šperků, skleněných korálků a talismanů pro štěstí, které jim podle nich umožňují nahlédnout do „ženského světa“ starověkého Říma.

Sbírka byla nalezena v dřevěné krabici v zahradním domě. Kromě zmiňovaných šperků tam archeologové našli také dvě zrcadla, několik náhrdelníků, kousky bronzu, kostí a jantaru a několik falických amuletů.

„Zajímavá je ikonografie předmětů a amuletů, které znázorňují štěstí či plodnost. A četné přívěsky ve tvaru malého falusu nebo ucha, uzavřené pěsti, lebky, postavy Harpokrata i skarabeů,“ nastínil ředitel archeologického areálu v Pompejích Massimo Osanna. 

„Archeologický tým také objevil v domě místnost s deseti oběťmi erupce, včetně žen a dětí. Pomocí analýzy DNA se pokoušímě zjistit, zda jde o rodinu,“ dodal tenkrát ještě Osanna.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, http://muzeum3000.nm.cz/, www.euronews.com, www.abroadintheyard.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru