183 let od nálezu tří římských šperků byl na místě dohledán celý poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

depot řím

V roce 1830 lámali dělníci skálu na poli u skotského Fordyce trhavinou. Přitom náhodně objevili nádherné a umně vyvedené stříbrné šperky z doby římské – řetízek, náramky a zdobnou jehlici. Přesto však po skončení prací bylo pole zoráno a žádný další průzkum nebyl proveden. Na celou záležitost se jaksi pozapomnělo. Teprve v roce 2013 se na základě oznámení nálezu Allistaira MacPhersona na místo vydal tým archeologů pod vedením Gordona Nobleho z Aberdeenské univerzity...

první nález

Odborníci nejprve hledali souvislosti takřka dvě století starého objevu v jeho kontextu k místu nového nálezu. Teprve poté, vybaveni detektory kovů a za spolupráce s Allistairem (přezdívaným „Magnet“ pro jeho výjimečné úspěchy při hledání s detektorem kovů) počali místo pečlivě zkoumat. Již druhý den průzkumu přinesl první úspěch – nalezeny byly tři římské stříbrné mince (siliqua).

Při rok a půl trvajícím průzkumu bylo nalezeno a zadokumentováno dalších 100 stříbrných artefaktů, zlomkového stříbra, šperků a mincí z doby kolem 4. a 5. století našeho letopočtu. V těsné blízkosti nálezu jsou také dva uměle vytvořené kamenné kruhy, přičemž jeden spadá do období neolitu a druhý měl vzniknout v době bronzové (přesněji kolem 1670 - 1500 př. n. l.). Místo tedy zřejmě přitahovalo pozornost člověka napříč tisíciletími.

V dobách římského vlivu nebylo ve Skotsku stříbro těženo, ale dováženo odjinud. Zlomky a ingoty složily jako platidlo. Později se stříbro v oblasti tavilo a vyráběly se z něj šperky pro vysoce postavené a bohaté elity. Nové objevy „Gaulcrossského pokladu“ pomáhají osvětlit příčiny a datum vzniku uložení depotu, které je stanoveno nejpozději do poč. 6. století. Nalezené artefakty patří k velmi vzácným, i z tohoto důvodu se odborníci domnívají, že patřily člověku z nejvyšších kruhů post-římské společnosti. Podle Nobleho jde o velmi unikátní soubor rozličných artefaktů různých kulturních původů a poslouží ke zkoumání a vědecké práci i dalším generacím.

Mapka

Video

Zdraví Roman - GM4PRO

Zdroje: archaeology.wiki, livescience.com, ancient-origins.net, megalithic.co.uk, youtube.com, maps.google.com

Depot řím

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

...paráda...dobré miesto .. a samozrejme aj dobrý článok... ;-)

Parádní nález, je vidět, že místo bylo navštěvováno často. ;-) díky za článek

To mystikou přímo čiší :-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru