19.1.2012 6700 let starý popcorn

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Překvapivou zprávu oznámili archeologové před devíti lety, když v Peru našli 6700 starý popcorn. Tuto pochoutku milovali už před tisíci lety aztéčtí indiáni, kteří si vypukanou kukuřicí zdobili čelenky.

Archeologové našli poblíž peruánského pobřeží kukuřičné klasy, slupky i stonky z doby před 3000 až 6700 lety. Chuťově to nebylo nic moc, ale objev i tak výborný. Archeology nález téměř sedm tisíc let starého popcornu nadchl. Našli ho poblíž Huana Prieta, což je místo prehistorického osídlení u Tichého oceánu v údolí Chicama.

Mikrofosílie kukuřice byly objeveny výzkumným týmem z Vanderbilt University v Tennessee a peruánské Academia Nacional de la Historia. Vlastnosti objevených klasů naznačují, že obyvatelé starověkých lokalit jedli popcorn a mouku.

„Kukuřice byla poprvé domestikována v Mexiku před téměř devíti tisíci lety z divoké trávy zvané teosinte. Výsledky našeho výzkumu ukazují, že jen o několik tisíc let později dorazila kukuřice do jižní Ameriky, kde začali pracovat na vývoji různých odrůd, jež jsou dnes v andské oblasti zcela běžné,“ uvedla archeoložka Dolores Piperno, která působí v Smithsonianově muzeu.

O 6700 let starém popcornu jsme psali i zde: Archeo zprávy

Archeologové také mají důkazy, že do mnoha oblastí dorazila kukuřice mnohem dříve, než tam používali hliněné hrnce. „Kukuřice jako potrava nebyla vůbec závislá na přítomnosti keramiky v domácnosti,“ uvedli odborníci z Národní akademie věd v jejich sborníku. „Pro nás je objev nejstarší kukuřice důležitý, abychom pochopili, jak se vyvíjely další druhy,“ dodali ještě odborníci.

„Z období, odkud pochází nejstarší nalezená kukuřice, máme skutečně velmi málo údajů. Proto je pro nás každá nová informace důležitá, abychom lépae pochopili, jak se kukuřice stala plodinou, kterou známe dnes,“ dodala ještě archeoložka Dolores Piperno.

Indiánské kmeny si prostě na popcornu pochutnávaly už před tisíci lety. Braly ho jako posvátné „jídlo“, a tak s ním uctívaly i své bohy. Popcornem si zdobily čelenky, náhrdelníky i další ozdoby na tělo. V novodobých dějinách zažil popcorn rozmach v roce 1885 na severu Ameriky.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.nationalgeographic.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru