19. 2. 1943 Kalendárium

19.2.1943 - Bitva v průsmyku Kasserín

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Bitva v průsmyku Kaserín byl střet mezi silami Osy a vojsky USA a Velké Británie, který se odehrál v únoru 1943 v pohoří Atlas během Tuniské kampaně.

Situace na Africkém bojišti nebyla pro německo – italská vojska koncem  roku 1942 zrovna příznivá. Po prohře ve druhé bitvě u Al Alameinu přešla vojska Osy do defenzívy a spojenecká vojska zahájila operaci Torch, vyloděni v Alžírsku a Maroku. Vojska Osy se tak dostala mezi dvě postupující armády a hrozilo ji rozdrcení.

Rommel se snažil této situaci čelit a přesunul část své armády do Tunisu, aby tak zabrzdil spojenecký postup. Rozhodl se nečekaně zaůtočit v průsmyku Kasserín. Do útoku nasadil dvě tankové divize )10 a 21), italskou divizi Centauro a Kampfgruppe DAK.

Spojeneckou  obranu  tvořil 19. ženijný pluk, jeden prapor z 26. pěšího pluku s  podporou tanků, stíhačů tanků a dělostrelectva. První německý pokus o překvapivý postup se nepodařil, povedlo se prorazit až v odpoledních hodinách, kdy netrpělivý Rommel nařídil frontální  útok všech dostupných sil. Spojeným silám Osy se tak otevřela cesta na Tebessu.

21.února se Rommel věnoval reorganizaci sil a přípravě dalšího postupu. Problémem bylo, že se mu nabízeli dva možné cíle. Mohl vyrazit směrem na Tebessu, což byl jeho preferovaný cíl útoku, italské velení ale chtělo zaútočit směrem na Thalu.

Rommel nakonec zvolil šalamounské řešení, svou armádu rozdělil a zaútočil na oba dva cíle. Kampfgruppe DAK a Centauro vyrazili na Tebessu, 10 tanková divize na Thal. Výsledkem bylo, že německé jednotky byli na obouch směrech príliš slabé, takže nedokázali překonat rostoucí odpor Spojenců.

Kampgruppe DAK se po několika hodinách bojů začala stahovat zpět do Kasserinského průsmyku, sice dosáhla při svém útoku územního zisku, ale její velitel generál Bulowius poznal, že proti materiální převaze spojenců nemá šanci na nějaký výraznější úspěch.

Von Broichova 10. tanková divize si probojovala cestu až k městu Thal, kde ji zastavila britská 26. obrněná brigáda a americká 9. pěší divize. V dalších pokusech o útok mu bránila velká dělostřelecká převaha spojenců a neustálé letecké útoky.

Po zhodnocení situace dospěl Rommel k rozhodnutí že už není šance na další postup a nařídil 23. února německým a italským jednotkám ústup zpět přes Kasserinský průsmyk.

Spojenci průsmyk obsadili 25. února.

Rommel tímhle útokem získal trochu času navíc a podařilo se mu postup spojenců zpomalit. Také se ale ukázalo, že i když si jeho veteráni vedli v boji lépe, než spojenecké nezkušené jednotky, tak proti spojenecké materiální a letecké převaze nemá šanci na vítězství.

Jindřich Krejčí, PilotK - Detektory Pilot

Bitva

Bitevní mapa

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za zajímavé počtení. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru