19. 2. 2010 Kalendárium

19.2.2010 Unikátní rytý nákres na Pražském hradě

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Unikátní rytý nákres objevili archeologové před jedenácti lety na Pražském hradě. A to během záchranného výzkumu takzvaného Středního křídla, kde se nachází informační centrum. Šlo o první takový nález na území hlavního města.

Podle odborníků nákres pravděpodobně zobrazuje některou z hradních staveb. Výzkum provedli pracovníci Archeologického ústavu Akademie věd. Předcházel plánované rekonstrukci. Archeologové prozkoumali plochu o rozloze zhruba šedesát metrů čtverečních.

„Dnešní budova Středního křídla byla vystavěna po obou stranách zděné románské hradby z 12. století, která chránila Pražský hrad z nejpřístupnější, západní strany. Již v roce 1948 našel I. Borkovský při rozšiřování průjezdu ze II. na III. hradní nádvoří dva příkopy a zjistil, že do vnějšího z nich byla vestavěna románská hradba,“ uvedli archeologové, když dokončili výzkum.

Za nejvýznamnější nález archeologové označili část valového opevnění s kamennou plentou z 10. a 11 století a příkop z 9. století. A právě v té době vznikaly první stavby v místech, kde byl později vybudován Pražský hrad. Archeologové odkryli obě opevnění.

Právě když dokončovali výzkum, narazili na již zmiňovanou rytinu. Podle názoru odborníků může zobrazovat i stavební záznam. Přesně se nacházela v základové řadě kamenného čela hradby, na vypuklé plošce měkkého opukového kamene. „Přestože nejsme schopni identifikovat její význam, mohlo by se jednat o schematické vyobrazení některé z tehdejších hradních staveb, stavební či jiný záznam,“ konstatovali tenkrát archeologové.

V místnostech ležících dále od průjezdu směrem k jihu hned pod dnešními podlahami už našli archeologové pouze skalnaté podloží. „Jak víme z historických zpráv, původní terén se v těchto místech zvedal, a proto byl v 16. století, před výstavbou současných budov, zarovnán. Přitom byly všechny vrstvy s pozůstatky lidské činnosti odkopány,“ uzavřeli archeologové.

Rozsáhlý archeologický výzkum probíhal na Pražském hradě probíhal už v 19. století. V roce 1824 byla otevřena hrobka knížete Břetislava II. a středověká olověná autentika z tohoto hrobu se posléze dostala do Národního muzea.

Zdroje: Archeologický ústav AV, www.ct24.cz, http://abicko.avcr.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. :-)

To období se mi moc líbí, protože je obestřeno tajemstvím a psané prameny téměř neexistují. Proto mi vše z raného středověku přijde zajímavé

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru