19. 7. 2011 Kalendárium

19. 7. 2011 10 tisíc let starý oštěp

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Devadesát centimetrů dlouhý oštěp objevil archeolog poblíž známého parku Yellowstone. Nacházel se v kapse tajícího ledovce. Pravěcí lidé zřejmě na takové místě lovili zvířata, která tam utekla před horkem. 

Jde skutečně o vzácný artefakt. Nalezl ho archeolog Craig Lee. Oštěp je dlouhý devadesát centimetrů a jsou na něm dokonce patrné značky, které tam udělal majitel. Mohlo jít například o počet ulovených zvířat.

Na oštěpu byl pravděpodobně pazourkový hrot, na opačném konci pak drážka. Ta nejspíše sloužila pro zaháknutí na vrhač oštěpů. Nalezené pravěká zbraň byla původně rovná. Zkoutila se ale v ledu. Na první pohled tak vypadá jako obyčejný klacek. 
„Lovec možná minul zvíře a jeho zbraň zmizela ve sněhu. Je to jako kdybyste hledali klíče zapadlé do závěje. Prostě je najdete je dřív než na jaře. V tomto případě přišlo jaro po mnoha tisíciletích. Teprve v tomto desetiletí jsme si uvědomili, že na četných místech po celém světě ve sněhu a ledovcích tajících v důsledku oteplování čekají na objevení archeologické poklady,“ uvedl Lee. 
Tání ledovců odhaluje také stále více rostlin, trusu i mršin zvířat, které jsou tisíce let staré. Musí být, ale co nejrychleji nalezeny. Není dobré, aby zůstaly na vzduchu s denním světle, jinak se rozpadnou.

Tisíce let staré poklady odhaluje tání ledovců také v Alpách. Díky nim se například vědci dozvěděli, že lidé šplhali do hor až do výšky 3000 metrů nad mořem, aby tu hledali křišťál a další suroviny.

„Nacházíme úžasné věci, které nám umožňují poodhalit to, co bylo dříve skryto,“ řekl Marcel Cornelissen, který přivedl expedici do mezolitické lokality v nadmořské výšce 2800 metrů, nedaleko ledovce Brunifirm ve švýcarském kantonu Uri.

Zmenšování ledovců a tání ledových polí podle Cornelissena již příliš pokročilo. Nemyslí si ale, že se najde další Ötzi.

Zdroje: www.tyden.cz, www.irozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru