2. 11. 1766 Kalendárium

2.11. 1766 Narodil se maršál Jan Josef Václav Radecký

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Radecký sloužil věrně pěti císařům. Od podřízených tvrdě vyžadoval kázeň a plnění rozkazů, ale vždy se jim snažil vytvořit co nejlepší podmínky. Vysloužil si přezdívku - Otec Radecký.

Jan Josef Václav Radecký se narodil 2. listopadu 1766 v malé obci nedaleko Sedlčan v Třebnicích na zámku, který postavil jeho otec. Pocházel ze starého českého rodu Radeckých z Radče, odvozujících své jméno od tvrze Radče u Nového Bydžova. Jeho rodiči byli Petr Eusebius Radecký a Marie Venantia z Lažan.

Od mládí sloužil v armádě a vzhledem ke svým mimořádným schopnostem rychle postupoval. Stal se pobočníkem generála Laudona. Bojoval v napoleonských válkách, dle jeho plánu se pod velením Karla Filipa Schwarzenberga podařilo u Lipska Napoleona porazit a hnát ho až do Paříže.

„Od roku 1809 byl náčelníkem generálního štábu monarchie, budovatelem a velitelem pevnostního města Olomouce a k sedmdesátým narozeninám byl jmenován polním maršálkem. V roce 1848 ho znovu povolali na frontu, kde mu podařilo porazit vojska italských revolucionářů,“ píší Milan a Roman Plchovi v knize Kam za vojenskými památkami.

Podporoval vojenské školství. Ačkoliv od podřízených tvrdě vyžadoval kázeň a plnění rozkazů, vždy se jim snažil vytvořit co nejlepší podmínky. Vysloužil si přezdívku - Otec Radecký. „Sloužil jako vojevůdce pěti císařům a vojáci ho nazývali otcem,“ poznamenávají Antonín Ederer a ‎Pavel Augusta v knize Náměstí, trhy a plácky staré Prahy.

Radecký sloužil věrně císařům Josefovi II., Leopoldovi II., Františkovi II., Ferdinandovi V. a Františku Josefovi I. Johan Strauss složil slavný Radeckého pochod. Jeho rodným jazykem byla čeština, služebním samozřejmě němčina. Radecký zemřel ve věku 92 let v Miláně a je pohřbený ve vojenském památníku v Heldenburgu u Vídně.

„Císař František Josef I. si přál, aby byl maršál výjimečně pohřben v rodinném pohřebišti Habsburků v Kapucínské císařské hrobce ve Vídni, za zvláštních okolností posléze spočinulo jeho tělo ve vojenském památníku na Heldenbergu severozápadně od Vídně,“ připomíná na svém webu Spolek Radecký Praha.

Roky už vedou spor o navrácení Radeckého pomníku na Malostranské náměstí v Praze, na který může prostřednictvím veřejného účtu přispět i veřejnost. Každý rok s v listopadu koná setkání u pomníku maršála Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče v Lapidáriu Národního musea v Praze na Výstavišti v Holešovicích. Letos bude v omezené formě.

Zdroje: Antonín Ederer a ‎Pavel Augusta, Náměstí, trhy a plácky staré Prahy, Milan a Roman Plchovi, Kam za vojenskými památkami, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Měli by mu vrátit sochu kam patří. Když už postavili sochu Terezii, může stát i Radecký.

Při naši poslední návštěvě Vídně jsme spalí přímo naproti jeho soše (kousek od Swedes platz). Byl to frajer. Marii moc nefandím, ona nám taky moc nefandil a ještě pro.. Slezsko :-) I když tedy hrad za to jak vypadá vděčí právě jí ;-)

P.S: tím nechci říci, že by tady nemohla mít sochu. Navíc se mi ta šachová figurka docela líbí, jenom ty mašle tam neměli být jenom na otevření, ale přimo v betonu.

Mě se její socha taky líbí, ale Radeckého sochá je kus krásné práce z bronzu. A myslím že si zaslouží své místo.

Dvě památné věty Radeckého o míru a válce: "Mír je vždy jen dočasná záležitost než se na horizontu objeví další uchvatitel"-"Války skončí tehdy až tomu druhému nebude co sebrat"..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru