2. 3. 1962 Kalendárium

2. 3. 1962 Džbán s mincemi ve vodovodním výkopu

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Džbán ve tvaru pokladničky obsahující 537 stříbrných a zlatých mincí byl v roce 1962 nalezen u potoka Januštice. Úplně nahoře nádoby ležel zlatý dukát. Mince pocházely z ze 16. a 17. století.

Depot byl objeven, když na Januštici probíhala výstavba nového vodovou. Zeleně glazovaný džbán v podobě pokladničky objevil archeolog, když prohlížel vykopanou rýhu pro vodovod poblíž Zavrtálkova mlýna. Šlo o náhodu, nikdo samozřejmě vůbec netušil, že potok „ukrývá“ takovou vzácnost.

Poklad někdo ukryl v období neklidných dob loupeživých vojenských vpádů na Moravu. Obsahoval mince z Čech, Moravy a dalších zemí Evropy z let 1545 až 1687. Kdo přesně ale džbán ukryl, ale archeologové nezjistili. Bylo to někdy v době, kdy byla vyražena nejmladší mince.

Majitel byl každopádně důsledný. Hrdlo nádoby pečlivě uzavřel jakousi zátkou ze stočené tkaniny a zalil bílým voskem. Když archeologové džbán otevřeli, uviděli nahoře zlatý dukát. Ten byl zabalený do listu vytrženého ze starého kalendáře z ledna roku 1686. Pod ním se nacházely stříbrné tolary a na dně opět zlatý dukát. 

Džbán s mincemi byl uložen v Moravském zemském muzeu v Brně. Nádoba obsahovala přesně 537 mincí. Část zdejšího pokladu byla k vidění před jedenácti lety v muzeu ve Zlíně.  Návštěvníci si mohli na místo, kde se poklad našel, ukázat na velkém plánu Zlína namalovaném na podlaze muzejního sálu. 

Výstava přibližovala také mnoho dalších míst Zlína, která lidé míjejí. Například park u přehrady, kde si mladí dávají schůzky. Do roku 1949 tam byl hřbitov a mnohé lidské ostatky jsou tam dodnes

Potoku Januštice, kde archeolog džbán našel, se říká také Frýštácký. Pramení v Hostýnských vrších a protéká homoveským rybníkem, následně Fryštákem a Fryštackou přehradou a ve Zlíně ústí do řeky Dřevnice. Název Januštice vznikl podle zdejších mlynářů. 

Januštík byl ve své době poměrně známý, se osvědčil jako velice schopný hejtman. Dokázal například vytvořit rozsáhlou a skvěle fungující výzvědnou síť v poměrně krátkém čase vytvořit. S pomocí tohoto aparátu hbitě získával hlášení o pohybu vojenských oddílů, rozmístění posádek a podobně v širokém dalekém okolí. 

Zdroje: www.geocaching.com, www.blesk.cz, https://milan-krajca.webnode.cz/, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Vrtá mi hlavou, jak tím úzkým hrdlem ty některé velké mince propašoval :-)

Jo pozooor, ona je tam fakt vyříznutá před hrdlem díra! Jo tak to je zajímavý.... a voskem zalil hrdlo??? Tu díru neucpal? :-D

Tolary, dukáty... Hrnek jak má bejt! 8-)

Takových hrnků s pokladem ještě v zemi určitě jsou.Jenom vědět kde? :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru