2. 8. 2016 Kalendárium

2. 8. 2016 Obří sekeromlat z doby kamenné

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Neobvyklé velký sekeromlat z doby kamenné získalo před pěti lety Muzeum regionu Valašsko. Nástroj je přibližně o třetinu větší a o polovinu těžší než běžné sekeromlaty. Používaly se k opracování různých předmětů. 

Zmiňovaný sekeromlat je skutečně obrovský. Zvláštní je také díra, které sloužila k umístění násady. Podle archeologa Samuela Španihela obrovské rozměry sekeromlatu výrazně kontrastují právě s malým průměrem otvoru pro násadu.

Nástroj objevil spolupracovník muzea, díky tomu se tam i sekeromlat dostal. „Tento obrovský kousek patrně nesloužil k opracování předmětů, ale symbolizoval status jisté společenské skupiny, Dával se do hrobu jako pohřební bojová výbava, časem totiž nesoužil jen jako nástroj, ale i jako zbraň. Zřejmě patřil výše postavenému muži,“ myslí si Španihel.
Tak velký sekeromlat podle archeologa symbolizoval nejspíše moc. „Délka a také váha u Kelče nalezeného sekeromlatu skutečně značně převyšují běžné rozměry a výrazně kontrastují s malým průměrem otvoru pro násadu,“ podotkl ještě Španihel.
Obří sekeromlat zařadil do závěrečné etapy kultury s moravskou malovanou keramikou, která se na Moravě vyskytovala přibližně tisíc let, a to od poloviny pátého tisíciletí před naším letopočtem. Tato kultura patřila mezi poslední z prvotních rolnických společenstev, která kolonizovala střední Evropu.

„V závěrečném horizontu její existence se objevují první kovové předměty a pomalu nastává rozpad velké matrilineární rodiny, čímž se vytvářejí nejstarší sociální modely dnešní společnosti," poznamenal archeolog.

O sekeromlat se před třemi lety rozrostla také expozice Muzea Vysočiny. Byl nalezený ve Světlé nad Sázavou. Jedná se o nástroj vyrobený z takzvané zelené břidlice, což je hornina přinášená v neolitu na výrobu seker a sekeromlatů až z okraje Jizerských hor,“ informoval zástupce ředitele muzea Aleš Knápek.

Nálezci sekeromlat nalezli, když kopali na své zahradě. Ve zdejším regionu jsou podobné nálezy spíše vzácností…

Zdroje: www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Povedený kousek. Taky poslední čtyři měsíce doufám že se podaří ;-) nebo aspoň vývrt

To mi povídej. Sjíždím na polích očima každý decimetr čtvereční, abych nějaký našel a prdlačka s kvrdlačkou :-D

U mě v práci začal jeden kluk hledat a hned ho našel, hrozně mě tím vytočil :-P :-D :-D

Nevim me se nezdá že by vsechno co vybocuje z normalu melo slouzit k ritualum..kladiva a špice na lamani a opracovani kamene v lomu maji take nepomerne uzke a dlouhe topora vzhledem k velikosti nastroje...a ted hadam...snad kvuli odruseni zpetnych razu do rukou?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru