20. 12. 1944 Kalendárium

20.12.1944 Začalo obléhání Bastogne

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Důležitý úspěch zaznamenala americká armáda u Bastogne v Belgii. Dokázali prorazit německou obranu, i když bojovali s nemocemi a omrzlinami. Pomohlo počasí, které se 26. prosince 1944 umoudřilo.

Když 20. prosince 1944 napadl první sníh, začalo obléhání Bastogne. Bylo to jedno z nejdůležitějších střetnutí bitvy v Ardenách. Bastogne začala odstřelovat německá děla, zaměřili se také na okolní lesy. Tam byli totiž zakopaní američtí výsadkáři. Německá armáda přerušila americké zásobování, kdy jedna z výsadkových divizí skončila v obklíčení a neměla kudy utéct.

Na druhý den komplikovaly situaci přívaly sněhu. Německé tanky se nemohly pohybovat kupředu, ostřelování Bostogne však dál pokračovalo. Američtí vojáci trpěli, protože stěny jejich bunkrů pokryl led. Neměli se, jak zahřát a mnoho z nich onemocnělo. Navíc bojovali s omrzlinami. Přesto 101. výsadková divize dál odrážela nacistický útok, a dokonce posílala průzkumné i bojové hlídky.

Zdejší velení německých jednotek žádalo o stažení z Arden. Neměli sílu k dalšímu tažení, Hitler ale trval na další nasazení záloh. „U Bastogne byla situace i nadále kritická. Opakované útoky nutily obránce ustupovat, ale nikdy je nezdolaly. 22. prosince vyslal Lüttwitz parlamentáře s bílou vlajkou a vyzval obleženou posádku, aby se za čestných podmínek vzdala. Od generála Anthonyho McAuliffa ale dostal legendární odpověď – Hovno. Jemu podřízený velitel tohoto sektoru se to snažil vysvětlit tak, aby to Němci pochopili, ale mohl ji přeložit jen jako – Jděte k čertu,“ píše B. H. Liddell v knize Hart Dějiny druhé světové války.

Další den nastalo očekávané pěkné počasí a umožnilo letecky dopravit první zásoby i uskutečnění mnoha spojeneckých náletů na německé pozice. Pattonova vojska se zatím přesunovala z jinu. I tak byla situace nadále zoufalá, protože 24. prosince na Štědrý den se hranice perimetru zkrátily na 26 kilometrů.

I Lüttwitzovi vojáci dostávali malé posily a dodávky zásob, zatímco je stále více drtilo spojenecké letectvo. Na Boží hod se Němci usilovně snažili, ale jejich tanky, které nedávno dorazily, utrpěly těžké ztráty a obranou neprorazily. Americká 4. obrněná divize z Pattonovy 3. armády se navíc probojovala z jihu a 26. prosince v 16.45 se spojila s posádkou. Obléhání bylo přerušeno. Všechny obránce Bastogne nakonec generál Eisenhower vyznamenal.

Zdroje: https://historycollection.com/, B. H. Liddell, Dějiny druhé světové války, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuju za připomínku. Má tam být 101. výsadková divize, upsala jsem se. Ale o tom Hovnu píší v té knížce o Dějinách druhé světové války.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru