20. 2. 1411 Kalendárium

20.2.1411 - Byl pohřbený Jošt Lucemburský

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Jost LucemburskýPatřil mezi velmi schopné politiky, byl dokonce zvolen římským králem. V historických pramenech je také popisován jako velmi ctižádostivý muž, který ve svém zájmu měnil názory, jak se mu to zrovna hodilo. Jošt Lucemburský (Moravský) zemřel na Špilberku a pohřebný byl 20. února 1411 v kostele svatého Tomáše.

Narodil se v roce 1354. Jeho otcem byl bratr slavného Karla IV., a sice moravský markrabě Jan Jindřich. Matkou Markéta Opavská. Právě se svým strýcem se Jošt už jako desetiletý chlapec účastnil různých diplomatických jednáních, čímž si postupně osvojoval dovednosti hodné panovníka. Po otci, který ho také postupně zasvěcoval do vladařských povinností, převzal v roce 1375 Moravu hospodářsky stabilní. Na vládu však nebyl sám, musel se o ni dělit se dvěma mladšími moravskými markrabaty, což bylo příčinou vleklých válek.

Jošt se ale ukázal jako obratný politik a jeho vliv dalece přesáhl Moravu. V roce 1383 ho Václav IV. jmenoval generálním říšským vikářem pro Itálii. Stal se tak zástupcem krále v italských říšských državách, čímž Joštova moc zesílila. Tím ale jeho ambice nebyly zdaleka naplněny. Svými dalšími kroky významně ovlivnil dění v celé střední Evropě a díky své politice se dostal v říjnu 1410 až do čela Svaté říše římské. Porazil podle mnohých překvapivě svého bratrance – uherského krále Zikmunda. Jošt si ale korunu neužil dlouho, čtyři měsíce po zvolení totiž zemřel.

„Podle starých letopisců byl nadprůměrně vysoký, velice zchytralý, ziskuchtivý, lakomý a zemí ctižádostivý. Zároveň mu však přiznávali pověst neučenějšího knížete svého věku a velkého milovníka knih. Například mistr Jan hus pro něj pořídil překlad jednoho ze spisů anglického náboženského reformátora Johna Wycliffa,“ píše Jan Bauer ve své knize Ženy z rodu Lucemburků.

Jošt Lucemburský se dvakrát oženil. Poprvé s dcerou opolského vévody Vladislava, která se jmenovala Alžběta. Podruhé s Anežkou, jež byla dcerou dalšího opolského vévody Bolka. Jošt byl podle všeho neplodný stejně jako jeho bratranec Václav IV. Obě manželství totiž zůstala bezdětná. Jošt nečekaně zemřel 18. ledna 1411 na zeměpanském hradě Špilberk. Podle některých teorií byl otrávený stejně jako jeho bratranec Jan Zhořelecký. Jošt se totiž již nedočkal korunovace na římského krále, co možná bylo také důvodem vraždy.

„Pravilo se, že mu podáno bylo jedu v kaši, a nešťastník, kteréhož tím zločinem vinili, potom v Českém Brodě mučen i za živa čtvrcen jest u přítomnosti mnoha královských purkrabí a poslů z měst českých. Zprávy však určitější a podrobné o nenadále smrti nezachovaly se potomstvu. Jisté je jedno, v Joštovi zemřel poslední moravský Lucemburk,“ konstatoval Bauer.

Jost Lucembusrký

Zdroje: Jan Bauer: Ženy z rodu Lucemburků, www.spilberk.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru