20.3.2012 Z podkroví se sypaly zlaté mince

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

V šoku zůstali dělníci, kteří před devíti lety opravovali podkroví domu v Champagne ve Francii. Najednou se na ně začaly sypat zlaté mince. Celkově jich nakonec bylo 497 a jejich hodnota byla odhadnutá téměř na jeden milion dolarů.

Majitel vinice si na rekonstrukci najal celý tým stavitelů. Hodně mu záleželo na tom, aby odvedli kvalitní práci. Když se do modernizace podkroví pustili, nestačili se divit vlastním očím. Z podkroví se na dělníky sypaly zlaté americké mince. 

Poklad obsahoval přesně 497 mincí. Nacházel se v podkroví staré budovy ve vesnici Les Riceys v proslulém regionu Champagne. Vesnici obklopují vinohrady. Z tamějších hroznů se vyrábí růžová vína i šampaňské. Přímo ve vesnici se pak nachází několik vináren a renesanční kostel Saint-Pierre-ès-Liens, který je význačný vitrážovými okny z 16. století.

Jednotlivé mince mají nominální hodnotu 20 amerických dolarů. Byly vyraženy v letech 1851 až 1928. Podle odborníků by jejich ekvivalentem bylo sedmnáct kilogramů zlata. V době nálezu měly hodnotu 980 tisíc amerických dolarů, což bylo v přepočtu 622 tisíc britských liber. 

Média tenkrát zveřejnila i jméno šťastného majitele staré nemovitosti v Champagne. Byl jim Francois Lange, který se zabýval výrobou vína včetně slavného šampaňského, které je známé po celém světě. Odborníci i majitel domu se pokoušeli vybádat, jak se mince mohly do podkroví dostat. Marně. Tuto záhadu se jim nepodařilo rozluštit. 

Podařilo se jim zjistit jen jednu informaci. A sice, kdo byl původním majitelem starého sídla. Šlo o výrobce vína, který ve 30. letech dvacátého století obchodoval s Velkou Británií a USA. Možná jemu také mince patřily. 

Langeho nález skutečně potěšil, a dokonce na počest této významné události vyrobil speciální edici vína. „Bylo to skutečně něco neuvěřitelného. Jeden z dělníků zabořil páčidlo do stropu a začaly se sypat zlaté mince,“ řekl Lange, který je ředitelem firmy Alexandre Bonner Champagne.

Jemu připadla polovina pokladu, druhá pak dělníkům, kteří pracovali na rekonstrukci a mince v podkroví našli…

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je krásný a to nejsme mincičkář.A ani zlato mě moc nikdy neříkalo.

Super,spadl nám strop! Unás nic o:-)

Krása, díky za článek. :-)

Rádo se stalo :-)

Sakra, před dvěmi lety jsem vyškubal celou podlahu na hůře (půdě)....a krom pár hřebíků tam byly už jen skořápky od vajíček, co si tam zanesla kuna. Ale vím, proč jsem nic nenašel.... Nemám barák uprostřed vinic :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru