20. 4. 2008 Kalendárium

20. 4. 2008 Pozůstatky kompletní carské rodiny

Kategorie: Kalendárium

Před třinácti lety vědci oznámili, že se podařilo najít pozůstatky poslední carské rodiny, jejichž členové byli chladnokrevně zavražděni. Odborníci zkoumali kosti nalezené na Urale. Testy DNA potvrdily, že patřily careviči Alexejovi, synovi posledního ruského cara Mikuláše II. a dědici ruského trůnu, a jeho sestře Marii. 

Testy DNA zkoumala genetická laboratoř v USA, konkrétně expertní tým lékařské fakulty Massachusettské univerzity. „Nyní jsme skutečně nalezli celou carskou rodinu,“ konstatoval gubernátor Sverdlovské oblasti Eduard Rossel.

Už dříve se v hromadném hrobu našly ostatky cara Mikuláše II., jeho ženy a tří dcer. Jejich pozůstatky byly uloženy v Petropavlovské pevnosti. Těla Alexeje a Marie ale v hrobu nebyly. Dokonce se spekulovalo, že byli spáleni a popel rozprášen někde v lese. Někteří dokonce tvrdili, že masakr přežili. Občas se objevují podvodníci, kteří se za členy rodiny vydávají.

Takzvaný Jekatěrinburský masakr se odehrál kolem půlnoci z 16. na 17. července 1918. Velitel domu pro speciální účel Jakov Jurovskij nařídil lékaři Romanovců doktoru Evženu Botkinovi probudit spící rodinu a požádat je, aby se oblékli pod záminkou, že bude rodina přesunuta na bezpečnější místo kvůli hrozícímu chaosu v Jekatěrinburgu. Romanovci byli přemístěni do sklepní místnosti o velikosti 6x5 metrů a vězňům bylo poté řečeno, aby zde počkali, než bude k domu přistaven náklaďák.

O několik minut později ale vešla do místnosti popravčí četa tajné policie a Jurovskij přečetl nahlas rozkaz výkonného výboru: „Nikolaji (ruská podoba jména Mikuláš) Alexandroviči, vzhledem k tomu, že vaši příbuzní nadále pokračují v útoku na Sovětské Rusko, Výkonný výbor Uralu se rozhodl vás popravit.“

Některé členy carské rodiny popravčí zastřelili, zbytek přeživších ubodali bajonetem, aby nebyly výstřely slyšet ven…

Pozůstatky Alexeje a Marie našli ruští archeologové u Jekatěrinburgu. Přímo poblíž místa, kde byla carská rodina zavražděna. Na nalezených kostrách jsou patrné stopy po střelbě. Byly ohořelé a někdo na ně použil agresivní chemické látky. Generální prokuratura dokonce obnovila vyšetřování okolností smrti cara Mikuláše II.

Zdroje: Karel Renc: Bouřlivá léta 1912-1918, www.thestar.com, www.nzherald.co.Foto: www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru