20. 6. 2008 Kalendárium

20. 6. 2008 40 tisíc let starý náramek

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v Rusku

Přibližně čtyřicet tisíc let starý náhrdelník objevili archeologové na Sibiři. Vědci tvrdí, že byl vyrobený pomocí nástrojů podobným dnešním moderním vrtačkám. Pravděpodobně patřil prehistorické princezně.

Náramek je vyrobený ze zeleného kamene a archeologové ho našli vedle lidských ostatků v sibiřské jeskyni. Jde o doposud nejstarší nalezený šperk na světě. Vypadá jako moderní hezky vyleštěný kousek. Podle archeologů byl vyrobený z chloritanu. 

„Ten se běžně nacházel asi 240 kilometrů daleko od místa, kde jsme objevili šperk. To naznačuje, že měl náramek opravdu velký význam,“ domnívají se archeologové.

Pozoruhodný náramek našli v roce 2008 v pohoří Altaj. Jde o široký horský systém v centrální Asii na rozhraní Ruska, Kazachstánu, Číny a Mongolska. „Ve své době šlo o opravdu výjimečný předmět a pro majitele musel mít skutečně velký význam. Úroveň zpracování šperků naznačuje, že v tehdejší době byli lidé mnohem vyspělejší, než se obecně uvádí,“ řekli archeologové. 

Vědci zjistili, že v náramku byla vyvrtána díra s takovou přesností, že to bylo možné provést pouze pomocí vrtáku s vysokou rotací, který je podobný těm dnešním. Byl také pečlivě vyleštěný a uprostřed vysel těžký přívěsek, pravděpodobně připevněny pomocí krátkého koženého řemínku.

Náramek vyrobili takzvaní Denisované, kteří byli příslušníci rodu Homo blízcí neandrtálcům. Bylo nalezeno pouze několik fragmentů kostí těchto lidí, první v Denisově jeskyni v Altaji. „Ten, kdo šperk vyrobil, měl perfektní dovednosti. Zpočátku jsme si mysleli, že náramek vyrobili neandrtálci nebo moderní lidí, ale později se ukázalo, že šlo o Denisovany. Všechny šperky měly pro starověké lidi velký význam,“ uvedla Irina Salnikova z Muzea historie a kultury národů Sibiře a Dálného východu v Novosibirsku. 

Podle odborníků ho majitel nosil jen občas. „Je ohromující. Za jasného slunečního světla odráží sluneční paprsky, v noci u ohně vrhá hluboký odstín zelené. Věřím, že tento krásný a velmi křehký náramek se nosil jen ve výjimečných okamžicích,“ sdělil Anatoly Derevyanko, ředitel Ústavu archeologie a etnografie, sibiřské pobočky Ruské akademie.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Vědci tvrdí, že byl vyrobený pomocí nástrojů podobným dnešním moderním vrtačkám.

To je zase věta. Vrtačka je stroj a né nástroj. Dále přesnost je polohová, rozměrová a geometrická. Tady nejspíš myslí tu přesnost geometrickou, že je malá odchylka válcovitosti díry. Z fotky se mi nějak nezdá, že by to bylo lepší než díry v kamenných hlavicích seker.

Kdo se občas podívá na kanál CS Mystery, jistě zná skupinu cca 8 - 10 ruských "vědců", kteří vědí absolutně vše -rozumí astronomii, historii, UFO,archeologii, geologii a mnoha dalším vědám. Tento týden vysvětlovali kdy byla obydlená Venuše, obyvatelé prý měřili kolem 150 cm, žili v podzemí.atd. Myslím, že určení tohoto šperku je z jejich dílny... vyrobily je Denisované - vždyt nelze ani určit stáří - metodu uhlíku C14 lze použít jenom na organické materiály, majitel náramek nosil jenom občas,,,sakra, jakou vědeckou metodou se to dokazuje ??....nález pěkný, kecy jako z bulváru.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru