21. 3. 2009 Kalendárium

21.3.2009 Poklad pod podlahou Vladislavského sálu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Překvapení čekalo na dělníky, kteří před dvanácti lety opravovali Vladislavský sál na Pražském hradě. Pod podlahou našli skutečný poklad. Šlo o mince, karty, dopisy, útržky snáře, ale také zbytky jídla.

Kromě zmiňovaných věcí objevili dělníci také hrací karty. Nalezené předměty jen potvrzují, jak bohatý společenský život se vedl na Pražském hradě během renesance a baroka. Sál byl vždy centrem dění. Konaly se tam totiž obyčejné trhy, korunovační hostiny a v novodobé historii volba prezidentů. 

A právě protože sálem prochází tisíce a tisíce lidí, bylo nutné podlahu zrenovovat. Poklad našli dělníci, když začali ze země sundávat dřevěné desky. Objevili útržky listin, dopisy, účty, stránky z knih, ale také části slovníků či snáře z 16. století. Asi nejhodnotnější a nejvzácnější nálezy byly mince, hodinky či kružítko. Kromě toho se pod dřevěnou podlahou nacházely již zmiňované hrací karty, které archeology překvapily. 

Podle Jany Maříkové-Kubkové byly v podlaze takové mezery, že nalezené věci jimi mohly klidně propadnout. „Překvapilo nás množství objevených předmětů. Protože se jedná o velice suché prostředí, tak tam byly velice dobře zachovalé papíry. Vladislavský sál, stejně jako dnes, vždycky sloužil společenským účelům. Byly to třeba hostiny při korunovacích, ale i trhy. A pak se tam samozřejmě takové věci mohou poztrácet,“ vysvětlila. 

Je jasné, že Vladislavský sál byl centrem společenského dění na hradě. Dokumentují to také zbytky dopisů, které se nadcházely pod podlahou. Nacházely se tam dokonce také zbytky jídel. Podle Maříkové-Kubkové to byly pecky, skořápky, kosti drůbeže a ryb. „Pořádání hostin pak dokládají i nalezené dřevěné lžíce, nůž a zlomky skleněných nádob,“ poznamenala.

Nejvíce věcí se nacházelo v okolí krbu, kde se ale lidé nejraději zdržovali. Ve Vladislavském sále se setkávali také diplomaté. Pod podlahou se nacházely i zbytky dýmek. Že se podařilo dochovat tolik výjimečných věcí přispělo podle odborníků suché prostředí, ve kterém dlouhá léta byly. 

Všechny nálezy archeologové pečlivě prozkoumali, zakonzervovali a vystavili na Pražské hradě, aby si je mohla prohlédnout veřejnost.

Zdroje: https://cesky.radio.cz/, MF DNES, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kostky jsou nádherný

Svršek a král nemá chybu, v kartách je zobrazena dobová móda - dle suknic renesanční.

Parádní a jako mariášníka mě nejvíce zaujaly karty. Mariášky v průběhu času doznávaly různých změn. Nejvíc se mi líbí karty s obrázky malíře Józsefa Schneidera, v upravené podobě produkované vídeňskou firmou Ferdinanda Piatnika kolem roku 1848, nebo karty z teplické dílny A. Hoeneho. ale vypadá to, že žaludské eso odjakživa patřilo Kočičákovi ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru