22. 3. 2019 Kalendárium

22.3.2019 S detektorem objevil mince v lese

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Hledač pokladů Vladimír Vaník objevil před třemi lety v lese u Kostelce poklad. Za pomoci detektoru kovu našel devatenáct stříbrných grošů a fragment mince. Pochází z období vlády Václava IV. 

Když procházel se detektorem kovu místo mezi stromy, zaregistroval signál. Začal proto kopat a našel 600 let staré mince. Přesně devatenáct mincí a zlomek jedné neúplné mince. Vaník byl z nálezu nadšený. „Nemohu uvěřit, že jsem objevil kousek dávných dějin městečka Kostelce,“ poznamenal rodák z Kostelce, který nyní žije v Liblici u Českého Brodu.

Na mincích se podepsala vlhkost, proto byl jejich technický stav špatný. Peníze byly zkorodované, a tak se povedlo datovat pouze sedm z nich. Mají opis „WENZESLAVS TERCIVS“ a pochází z období vlády Václava II. (1378 až 1419). 

Depot získalo městské Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy. Mince pravděpodobně někdo ukryl během husitských válek. Mohly pocházet také z nějaké nekalé činnosti jako například z loupeže. Majitel si už však mince nevyzvedl. 

Rok předtím jiný hledač s detektorem kovu – Oldřich Eder z Jevan – našel poklad také v lesích u Kostelce. Konkrétně šestnáct pražských grošů a polovinu zlomeného groše. Eder se zachoval vzorně a nález odevzdal černokosteleckému muzeu, kde mince doplnily sbírkový fond o středověkých dějinách města.

Eder objevil stříbrné pražské groše o průměru 28 mm, které se od roku 1300 razily ve Vlašském dvoře v Kutní Hoře. Mezi ražbami se nacházelo šest kusů s opisem „KAROLVS PRIMVS“. Vznikly za vlády Karla IV. Na dalších deseti mincích byl opis „WENZESLAVS TERCIVS“.

Mince v lese uschoval neznámý člověk také nejspíš během husitských válek a po válce si již nebyl schopný depot vyzvednout. Šestnáct grošů ve čtrnáctém století odpovídalo týdennímu platu tesaře. Za jeden groš jste si mohli koupit kus másla, za tři groše sekyru a za tři až osm grošů jeden pár kožených bot.

V patnáctém stoletá se šestnáct grošů rovnalo průměrné měsíční mzdě. Za jeden groš šlo koupi slepici nebo osmnáct cihel. Teplý kabát vyšel na patnáct grošů…

Zdroje: www.kostelecncl.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký článek, ale je třeba opravit chybu Václav ll - lV ?

A průměr mincí 28 centimetrů... To by byly aspoň koláče 🤣🤣🤣
Jinak pecka nálezy 👍😃

Opraveno .)

Elmara: mincích se podepsala vlhkost, proto byl jejich technický stav špatný. Peníze byly zkorodované, a tak se povedlo datovat pouze sedm z nich. Mají opis „WENZESLAVS TERCIVS“ a pochází z období vlády Václava II. (1378 až 1419).
Ještě tady.

Elmara: mincích se podepsala vlhkost, proto byl jejich technický stav špatný. Peníze byly zkorodované, a tak se povedlo datovat pouze sedm z nich. Mají opis „WENZESLAVS TERCIVS“ a pochází z období vlády Václava II. (1378 až 1419).
Ještě tady.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru