22. 5. 2014 Kalendárium

22. 5. 2014 Dokončili brněnskou kostnici

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kostnice patří k největším brněnským turistickým lákadlům. Před sedmi lety se konečně podařilo dokončit klíčovou expozici věnovanou artefaktům na téma pohřbívání v historii. Do podzemí se totiž vrátily rakve, které tam badatelé našli o tři roky dříve. 

V hlavní kryptě objevili archeologové celkem 25 dřevěných rakví. Nebyly však v úplně dobrém stavu, a to kvůli vlhkosti v podzemí a kostem, kterými byly zasypány. Část rakví se ale podařilo odborníkům zrekonstruovat. 

Do kostnice se tak vrátilo víko rakve třináctileté dívky a padesátiletého muže. Dále pak část dětské rakve. Ze vzorků DNA ani dalších artefaktů ale nešlo určit, kdo přesně v nich byl pochovaný. „Podle maleb na rakvích ale muselo jít o někoho významného. Ostatky mohou patřit církevním hodnostářům nebo významným měšťanům,“ uvedl Aleš Svoboda, odborník na brněnské podzemí. 

Restaurátoři zachránili celkem čtyři malovaná víka a jednu kompletní rakev. Za jejich výzkum a renovaci zaplatilo Brno jeden a půl milionu korun. Vybudování kostnice jako takové stálo město 33 milionů korun a jsou v ní umístěny ostatky bezmála 55 tisíc lidí.

Vzácné renesanční rakve našli archeologové v roce 2011, když kostnici pod kostelem svatého Jakuba vyklízeli. Některé rakve se ani nepokoušeli vynést ven. „Po staletí na nich ležely metrové vrstvy kostí. Jejich tlakem se rozpadly a nyní se i při sebemenším pohybu drolí,“ vysvětlil Svoboda.

V jedné z rakví se nacházely korálky na šňůrce. Rozpadla se, jen se na ni „dýchlo“. Na rakvích, které se podařilo zachránit, se nachází motivy Krista a rostlin. Brněnská kostnice je druhá největší v Evropě. Překonává ji jen kostnice v Paříži, kde katakomby uchovávají ostatky šesti milionů nebožtíků.

Brněnská kostnice loužila k ukládání ostatků ze zrušených hrobů i celých hřbitovů. Když byla plná, vstupní schodiště z hlavní lodi kostela se uzavřeno kamennou deskou s latinským nápisem. Pak se na kostnici zapomnělo. Objevili ji v roce 2001, kdy se začalo s úpravami Jakubského náměstí. Několik sond do hloubky čtyř metrů potvrdilo existenci rozsáhlého pohřebního komplexu. 

Zdroje: www.ct24.cz, www.denik.cz, https://ticbrno.cz/, www.muni.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru