22. 5. 0337 Kalendárium

22.5. 337 Zemřel císař Konstantin I. Veliký

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

ConstantineSmrt římského císaře Konstantina I. Velikého je dodnes zahalena tajemstvím. Dodnes se neví, zda zemřel na předměstí Nikomédie. Nebo až po dovršení tažení proti Perské říši.

Vládcové Říma zpravidla nedostávali žádné přídomky, vzácná bývala i pořadová čísla u jmen panovníků. Přídomky se objevily teprve na konci dějin římského impéria: v téže epoše obdrželi dva císaři přídomek „veliký“, a sice Konstantin a Theodosius.

Konstantin Veliký je všeobecně považován za jednoho z nejvýznamnějších vládců Říma. V učebnicích o něm najdeme samé superlativy – podporoval křesťanství, reformoval stát, a také zajistil pokračování impéria. Konstantin Veliký patří mezi osobnosti, které nejpodstatnějším způsobem utvářely podobu dnešní Evropy. První křesťan na trůně římského impéria, který z pronásledovaného křesťanství učinil oficiální státní náboženství

Při bližším pohledu však postava císaře ztrácí kladné body. „Konstantinovi apologeti diskrétně pomlčeli o nepohodlných faktech z jeho života, o vzpouře proti legitimní vládě, mnohonásobné věrolomnosti, vyvraždění členů nejbližší rodiny, projevech extrémní nadutosti a megalomanie,“ píše Slawomir Koper v knize Tajemnosti a skandály starověku.

Mezi slavná rozhodnutí tohoto císaře patří i přemístění centra říše z Říma do Konstantinopolu. „Toto město založil sám Konstantin Veliký a od svého vzniku v roce 330 našeho letopočtu zůstalo hlavním městem impéria. Mělo mohutné opevnění. Během staletí bylo mnohokrát napadeno, za tisíce let však Konstantinopol nedokázal nikdo zdolat. Speciální hradby nechal postavit sám Konstantin Veliký,“ uvádí Dag Heward-Mills v knize Dobrý generál.

Konstantin stejně jako ostatní císaři museli čelit nepřátelům. V roce 337 například vypověděl válku sásánovské Persii, protože se začaly zhoršovat poměry na východní hranici a v Arménii. Podle Eusebia však v té době Konstantin trpěl vážnou nemocí a podle některých pramenů zemřel na předměstí Nikomédie. Podle Eusebia skonal až po završení výpravy proti Perské říši. Oficiálně se uvádí, že císař Konstantin I. Veliký zemřel 22. května 337.

„Říši svou zanechal svým třem synům a dvěma dětem bratrovým. Gallie dostaly se nejstaršímu Konstantinovi, východ připadl prostřednímu Konstantiovi, Illyreum a Itálie nejmladšímu Konstantovi. Z obou synů bratrových Dalmatius, kterého Konstantin již dříve byl učinil caesarem, dostal ve správu břehy golské. Annibalianus pak vyznamenán titulem krále králů a měl vlásti v krajinách pontských,“ uvádí se v Listech filologických.

Zdroje: Slawomir Koper: Tajnosti a skandály starověku, Dag Heward-Mills: Dobrý generál, Listy filologické, www.livius.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru