22. 6. 2007 Kalendárium

22. 6. 2007 Archeologové zrestaurovali vzácný denár Oldřicha I.

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Vzácný denár Oldřicha I. společně zrestaurovali čeští a slovenští archeologové. Objevili ho na Slovensku v Kostolanech pod Tribečom. Mince se nacházela se v ústech malého děvčete. 

Mince o velikosti dvoukoruny má podle odborníků nevyčíslitelnou hodnotu. „Budeme muset přehodnotit vliv českých výbojů v období jedenáctého století na území Slovenska,“ uvedl tenkrát archeolog Petr Baxa. 

Na denáru je vyražený latinský nápis Odalricus, pochází z počátku jedenáctého století a na numismatických aukcích prodávala za několik tisíc korun. Je vyrobena z velmi kvalitního stříbra a ve své době měla velkou cenu. 

„Takto zachovalý cyklus ve střední Evropě není. Je to naprostý unikát," konstatovala Jana Maříková-Kubková, která se na společném výzkumu slovenského Památkového ústavu, českého Archeologického ústavu a dalších institucí a specializovaných firem podílela.

Nález denáru Oldřicha I. na Slovensku překvapil i odborníky z Národního muzea v Praze. Mince se nacházela na místě, které archeologové už několikrát zkoumali. Hrob dvanáctileté dívky ale nalezli až později. Zřejmě patřila k nevyšší vrstvě. Byla totiž pochovaná nejen s mincí, ale také prstenem a dalšími šperky. 

Mince, kterou jí po smrti vložili do úst, by v té době vystačila na měsíc. Denár Oldřicha I. na slovenské území odborníky překvapil, protože se tam platilo uherskými denáry. Nalezená mince vypadá jako nová, zřejmě ji přinesl voják. Hrob našli přímo pod kostelem, který ale chátrá. 

Obec plánovala vybudovat dobovou cestu, oživit vzácné malby a hroby se vzácnými poklady chránit skleněnými tabulemi. Historici zkoumali fresky nejmodernějšími metodami. Rozpoznali například scény ze Starého a Nového zákona nebo příchod Tří králů. 

Fresky byly už ve velmi špatném stavu. Malby byl vybledlé, místy už zmizely z velké plochy. Kostel nicméně nadále sloužil ke svým účelům. „Stavíme se k němu opravdu macešsky, chtěli bychom to změnit,“ konstatoval tenkrát Ivan Kót, starosta Kostolan pod Tribečom. 

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.aktualne.cz, www.heritage-route.eu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

díky za článek

Nevyčíslitelná hodnota několik tisíc korun.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru