22. 7. 2004 Kalendárium

22. 7. 2004 Pozůstatky rituální vraždy

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Téměř čtyři tisíce let staré kostry objevili archeologové během prací na budoucí dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku. V jedné z jam našli pozůstatky tří dětí a dvou dospělých, kteří zřejmě zemřeli násilnou smrtí. 

Celkově v dané lokalitě archeologové našli desítky hrobů. Jeden z nich, který pochází z doby bronzové, ukrýval překvapivý nález. Byli v něm pohřbení lidé, kteří byli podle všeho obětováni bohům. Odpovídá tomu nejen uložení těl, ale také lastury, které odborníci na lebkách objevili.

Lidé chtěli rituálem nejspíš docílit, aby v následujícím období měli lepší úrodu a plné sýpky. Archeologové kostry převezli do speciálních laboratoří, kde provedli analýzu DNA. Zjišťovali, proč byli lidé pohřbení společně. 

„Kromě těch pohřbů v starobronzových jámách je ještě další větší část naleziště. Nejstarší je tam zatím malé pohřebiště kultury se šňůrovou keramikou. Kostry jsou ale většinou rozložené, našli jsme tam keramické milodary,“ řekl tenkrát Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.

Na stejném místě objevili archeologové o čtyři roky později vzácné šperky z drahých kovů. Během dvouletého výzkumu našli několik desítek tisíc artefaktů. z devadesáti procent převažuje keramika. 

„Nalezli jsme ale i napodobeninu rohu na pití, fragmenty skleněných náramků a železné či bronzové spony. Velmi vysoký je také počet ozdob ze vzácných kovů či jantaru, pocházejících z pohřebiště lidí kultury zvoncovitých pohárů, staré asi 4500 let,“ přiblížil Peška. 

Kostru ženy a dítěte pak archeologové objevili v roce 2010 i během výzkumu staré cesty z Hulína do Břestu na Kroměřížsku. Byly pohřbeny ve skrčené poloze, obráceni tvářemi k sobě. Žena ležela na pravém boku, na hlavě měla dvě vlasové ozdoby z bronzového drátu. Na její ruce spočívalo asi pětileté dítě.

„Obě osoby byly do hrobu uloženy podle rituálních praktik, které jsou pro tu dobu obvyklé. Ale zvláštní na tom je, že se jednalo o pohřeb na sídlišti, do míst, která musela být obývána," poznamenal vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel.

Zdroje: www.lidovky.cz, www.ceskatelevize.cz, 

Článek je zařazen v kategoriích:

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru