23. 12. 2012 Kalendárium

23.12.2012 Dva miliony měděných mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Přibližně 3500 tisíce čínských měděných mincí objevili archeologové v roce 2012. A to poblíž hrobek, které se nachází v místech, kde dříve stálo město Huoluochaideng. Pravděpodobně bylo hlavním městem Číny.

Jednou z největších čínských dynastií byla Chan (někdy Han). Vládla od roku 206 př. n. l. až do 220 n. l. Dynastie se dělí na dvě části. První vládla západní a pak východní. Výrazně přispěla k tomu, že se žilo v míru. Co se týče samotné zdejší civilizace, v mnoha ohledech překonala Řeky i Římany.

Za dynastie Chan se začal vyrábět papír, ale nebyl k psaní příliš používán. Dynastie po sobě zanechala stovky dokumentů napsaných na dřevěných deskách a bambusových pásech. Některé z těchto dokumentů obsahují vládní záznamy o ekonomice a podobně. A to včetně záznamů z čítání lidu z roku 2 n. l. Pod vládou dynastie Chan žilo téměř 57 milionů lidí.

Dynastie Chan prostě přinesla lidem prosperitu. Na kolena ji položila až rozsáhlá povodeň, která zasáhla oblast, kde žilo 9,5 milionu lidí. Zůstali naprosto odříznutí bez jídla a vzkvétala kriminalita. Kradlo se, kde se dalo. V roce 21 n. l. zavládla totální anarchie, která položila západní Chan na kolena.

Starověcí Číňané žijící v té době věřili, že když někdo zemřel, měl být pohřben se vším potřebným pro posmrtný život. Archeologové v oblasti Sin-ťiang lokalizovali komplex osmi hrobek. Předpokládá se, že hlavní je hrobka Liu He, vnuka jednoho z nejvlivnějších císařů Wu. Za sekundární hrobku se považuje ta, ve které byla pohřbena Liuinova manželka. Komplex pokrývá neuvěřitelných dvanáct tisíc metrů čtverečních.

Uvnitř archeologové našli kolem deseti tisíc zlatých, bronzových a železných předmětů. A to zvonkohry či různé figurky. Představovaly sluhy a další lidi, které mrtvý potřeboval, aby mu sloužili i v posmrtném životě. Vozy pak byly umístěny do speciální jámy. Koně usmrtili a uspořádali také do hrobky. Otroci i ti, kteří měli vozy řídit, byli zabiti nebo pohřbeni zaživa, aby doprovodili svého pána.

Nejzajímavějším nálezem je pak 3500 kilogramu mincí. Archeologové o tom informovali v prosinci 2012. Psali jsme zde: Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovů

Celkem byly objeveny dva miliony měděných mincí wuzhu. Depot váží kolem dvou tun. Základním rysem těchto mincí je čtvercový otvor ve středu, aby si je majitel mohl navléct na provázek, což usnadňovalo přepravu. Číňané začali používat mince už před třemi tisíci lety.

Zdroje: www.thevintagenews.com, http://www.ecns.cn/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O dobry no ale to bych nechtěl kdo by to čistil :-D :-D :-D

Takovou lopatou přehazuji uhlí...ale rád bych někdy přehazoval mince....
A trochu jsem se ztratil v tom množství...
-Přibližně 3500 tisíce čínských měděných mincí objevili
-Nejzajímavějším nálezem je pak 3500 kilogramu mincí.
-Celkem byly objeveny dva miliony měděných mincí wuzhu. Depot váží kolem dvou tun.
Co z těchto údajů tedy platí??

V první větě mně vypadlo kilogramů. První jich tedy bylo 3500 kilogramů, ale celkově pak vykopali dva miliony měděných mincí. Ty dvě tuny jsou blbě...Děkuji za připomínku :-)

Viky v poho...díky za pěkné články, kterými nás celý rok zásobuješ.. :-D :-D

To mě těší, že se články líbí :-) Hezké svátky! :-)

Viky, také přeji hezké Vánoce, a moc děkuji za články. ;-)

Rádo se stalo, děkuji :-) Krásné svátky přeju! :-)

Tu fotku s lopatou mam už hodně dlouho, neni z 2012.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru