23. 8. 1997 Kalendárium

23. 8. 1997 Poklad z Fuchsenhofu

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Hledal na poli zbraně z druhé světové války a objevil depot, který zaujal historiky a numismatiky z celé Evropy. Poklad z Fuchsenhofu se nacházel v kovové nádobě. Obsahovala tisíce mincí, šperky a dva stříbrné pruty.

Poklad našel hledač v roce 1997 nedaleko Fuchsenhofu, usedlosti ležící zhruba patnáct kilometrů od česko-rakouských hranic. 

O pokladu jsme psali také zde: Poklad z Fuchsenhofu

Kovovou nádobu zčásti zakrýval kus látky. Uvnitř se nacházelo šest tisíc mincí, které odborníci přiřadili k desítkám evropských mincoven od Londýna až po křižácký Akon v Palestině. Dále pak poklad obsahoval několik set zlomků a svitků mincí, a také asi 300 velmi hodnotných ozdobných předmětů jako prstenů, spon, ozdobných částí opasků a kování. 

Součástí pokladu byly také zničené kusy určené k roztavení a suroviny k výrobě šperků. Konkrétně stříbrné pruty a dráty, plátkové zlato či drahokamy. Podle odborníků poklad někdo ukryl v neklidné době mezi lety 1276 až 1278, kdy Horní Rakousy obsadila vojska krále Rudolfa Habsburského. 

Deset kilogramů zlata, stříbra, šperků a nejrůznějších mincí z druhé poloviny 13. století bylo trvale vystaveno v Zámeckém muzeu v Linci. Depot odborníci zkoumali několik let. Zjistili, že České království Přemysla Otakara II. mělo četné obchodní styky s italskými Benátkami. 

Z tohoto města přijížděli do Čech zlatníci a výrobci šperků, aby tady plnili speciální zakázky panovnického dvora a také druhého nejvlivnějšího muže království, olomouckého biskupa. Benátky tak bohatly díky dodávkám českého stříbra, hlavně z jihlavských dolů. 

V roce 2004 skončilo pátrání po majitelích pokladu. Řada indicií ukazovala na benátské zlatníky, kteří tehdy pracovali pro českého krále, protože Praha byla v té době jediným středoevropským městem, které se mohlo ve větší míře podílet na takzvanou obchodní revoluci třináctého století. 

Na výzkumu se podíleli odborníci z různých oborů Rakouska, Německa, České republiky a Velké Británie..

Zdroje: Lidové noviny, www.hobby-detecting.com, www.academia.edu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

10 kilo? No to uz je poklad jak má být 😃😃😃

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru