24. 2. 1527 Kalendárium

24.2.1527 Českým králem korunovali Ferdinanda I.

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Malý, pobledlý a neustále měl pootevřená ústa. Tak popisují historické prameny Ferdinanda I. Habsburského, kterého 24. února 1527 korunovali českým králem. Slíbil, že naplní poloprázdnou státní pokladnu.

Jeho rodiči byli Filip I. Sličný a infantka Jana Šílená, která byla kastilskou a aragonskou princeznou. Ferdinand I. byl prvním římským králem tohoto jména, v celkovém pořadí jinak sedmnáctým českým panovníkem. Byl korunován ve věku 24 let a 14 dní. Následující den čekala ceremonie také na jeho manželku Annu, která byla o pět měsíců mladší. Na Pražském hradě a Staroměstském náměstí se konaly turnaje, honby a všelijaké jiné kratochvíle, protože byl zrovna masopust. Když sláva skončila, vydal se Ferdinand na cestu na Moravu a do Slezska. Panovníkem se prý stal jen díky tomu, že pokladna v českém království nebyla v dobré kondici.

Ferdinand I. nebyl moc velký fešák. Podle dochovaných pramenů byl hubený, pobledlý, malý a měl podivně posazenou hlavu. Navíc musel mít pořád pootevřená ústa kvůli převislému spodnímu rtu. Dokázal to však vykompenzovat svou energickou a ctižádostivou povahou. „Před svým zvolením českým králem nasliboval kdeco. Například, že uhradí královské dluhy a bude zároveň ctít náboženskou svobodu. Také tvrdil, že za své sídlo pojme Prahu,“ uvádí historik Martin Pitro.

Po převzetí vlády šel Ferdinand I. cestou centralizace a české země hospodářsky pozvedl. Nové úřady vytvořil také ve Vídni. Šlo především o tajnou radu, dvorskou komoru a válečnou radu. Slib, že bude sídlo v Praze tak nesplnil. Co se týče náboženství, podporoval katolickou víru, za což byl kritizován.

Proti mysli mu byla také svoboda českých stavu, Ferdinand I. byl totiž zastáncem absolutismu. Střety se šlechtou vyvrcholily v roce 1546 až k povstání. „Dopadlo pro šlechtu špatně. Ferdinand zvítězil a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Dva měšťané a dva rytíři byli popraveni. Městům byla odebrána politická práva, veškerá výzbroj musela být odevzdána a městské hrady musely být zbořeny. Nekatolíci byli v nemilosti. Ferdinand povolal ze Španělska Tovaryšstvo Ježíšovo, aby katolickou církev podpořil,“ píší Martina Drijverová a Vojtěch Otčenášek v knize Čeští panovníci byli taky jenom lidi.

Za vlády Ferdinanda I. Habsburského se objevil také nové umělecký styl v českých zemích, a sice renesance. Vznikl tak například Královský letohrádek na Hradčanech. Ferdinand zemřel 25. července 1564 ve Vídni. Byl pohřbený v chrámu svatého Víta vedle své manželky.

Zdroje: Martin Pitro: Panovníci českých zemí, Martina Drijverová a Vojtěch Otčenášek: Čeští panovníci byli taky jenom lidi, www.wikipedia.org

Ferdinnd I.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za zajímavý článek. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru