24. 2. 2008 Kalendárium

24.2.2008 Na poli objevil měděné hřivny

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Přes tři tisíce let staré předměty objevil hledač Vladislav Pícha před třinácti lety v Píseckých Horách a u Křtětic na Vodňansku. Podařilo se mu najít pravěké měděné hřivny, zlomky bronzových nástrojů a keramické amfory plné měděných slitků.

Od kraje následně Pícha dostal deset tisíc. To je asi desetina z odhadované ceny předmětů. Zachoval se totiž poctivě a předměty odevzdal do Pracheňského muzea v Písku. Jde o doposud nejvzácnější nález, který se nadšenci do archeologie z Krajíčka na Strakonicku podařil. 

Šestačtyřicetiletého nálezce archeologie fascinuje už od základní školy. Hledání artefaktů se stalo jeho zálibou. Nejprve sbíral kousky keramiky a zjišťoval jejich stáří, později se zaměřil na předměty z druhé světové války. 

Hřivny našel u Křtětic, když se procházel po zoraném poli. Byly viditelné takřka na první pohled, čouhaly totiž z hlíny. Nálezy hřiven nejsou úplně ojedinělé. Před dvěma lety se takový objev podařil například archeologům na Biskupském náměstí v Olomouci. Z vrstev datovaných do 1. poloviny 10. století archeologové vyzvedli dvě železné sekerovité hřivny, které sloužily ve velkomoravské a povelkomoravské době zřejmě jako předmincovní platidla.

Pícha neváhal a okamžitě kontaktoval archeology. Obával se, aby na pole nevjeli zemědělci se stroji a hřivny nepoškodili. Zachoval se příkladně. Nález nechal netknutý, aby ho mohli archeologové zdokumentoval. 

To ocenil tenkrát archeolog Jiří Fröhlich z Prácheňského muzea, protože nálezce umožnil provést regulérní archeologický výzkum předmětů, které se v zemi nacházely. Mezi nejvýznamnější později odborníci označili dvouuchou amforu a čtyřicet měděných slitků, které pochází někdy z období kolem roku 1300 před naším letopočtem. Nádoba byla rozbitá na kousky, ale archeologové ji slepili. 

Podle archeologů si tento poklad zřejmě ukryl obchodník nebo řemeslník jako polotovar k výrobě zbraní, šperků či řemeslných nástrojů. „Protože se měděná ruda na našem území vyskytovala velmi vzácně, nalezená měď pravděpodobně pochází z Alp, kde ji hned vytavili,“ řekl tenkrát Fröhlich.

Kromě tohoto krásného nálezu objevil Pícha už dříve například fragment keltské spony. Vždycky se vydá někam na pole a sleduje, zda něco jen tak nezahlédne.

Zdroje: www.npu.cz, www.rozhlas,cz, www.denik.cz, www.idnes.cz, 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

O tomto nálezu jsem slyšel. Něco mi to připomíná ale jen z poloviny.

Aha... Takže tehdy to šlo... :-O a dnes to nejde

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru