24. 7. 2012 Kalendárium

24. 7. 2012 Vytvořili repliku bot terakotové armády

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Zlínští vědci ušili před devíti lety nové boty Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně. Dokončili dlouhodobý výzkum terakotové armády. Vytvořili repliku bot čínských bojovníků a přišli na zajímavé věci.

Boty vyrobil vědecký tým pod vedením Petra Hlaváčka. Ten uvedl, že asi osm tisíc vojáků je provedeno velmi realisticky a na nohách mají dva typy obuvi. 

„Jeden byl podle všeho vyroben z plsti, druhý z usní. Zajímavostí je to, že stejné typy obuvi jsou jak na nohách vojáků, tak i na nohách důstojníků. S největší pravděpodobností je armáda prvního čínského císaře tou první asijskou pravidelně obouvanou," konstatoval tenkrát Hlaváček. 
Terakotová armáda patří mezi největší a nejbohatší mauzolea na celém světě. Hrobka s unikátní konstrukcí se nalézá poblíž čínského města Si-an v provincii Šen-si v místě nazvaném Lishan. Celková plocha areálu zabírá neuvěřitelných 56 kilometrů čtverečních.

Průzkumy potvrdily, že součástí hrobky je pod zemí pohřbená armáda více než osmi tisíc terakotových válečníků z období kolem roku 220 před našim letopočtem. Sochy jsou vyrobené z pálené hlíny.

Samotné výrobě bot ve Zlíně předcházel výzkum, ve kterém tým vědců zmapoval obuv na sochách starověkých vojáků. Zajímají jich všechny archeologické nálezy, které se týkají obuvi. „A toto je samozřejmě případ mimořádně nebo světového významu,“ poznamenal Petr Hlaváček.
Tým pracoval na tomto projektu několik let. Všechno boty důkladně testovali. Podle Hlaváčka je plstěná obuv skutečně velmi pohodlná. „

Skutečně nás překvapilo, že všichni vojáci nosili stejné boty bez ohledu na jejich hodnost. To nebývalo v jiných armádách v historii obvyklé,“ zdůraznil ještě šéf vědeckého týmu.
Vědci také zjistili, že konstrukční nedostatky spočívají v nepříjemném vyzouvání při chůzi, proto museli tehdejší obuvníci dodatečně opatřovat obuv šněrovacími tkaničkami. „Na druhou stranu byl používaný typ obuvi velmi komfortní pro různě široké nohy,“ uzavřel Hlaváček.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru