25. 10. 2017 Kalendárium

25.10.2017 Stan lovců mamutů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Unikátní poklad objevili archeologové před čtyřmi lety na Slovensku. Narazili na konstrukci stanu, pod kterým se ukrývali lovci mamutů. Podle odborníků jde o absolutní raritu. 

Objev se povedl archeologům z Polska, Maďarska a Slovenska u obce Trenčianske Bohuslavice v okresu Nové Mesto nad Váhom. Konkrétně narazili na šest dřevěných tyčí dlouhých tři metry, které tvořily konstrukci obydlí. 

Archeolog Ondrej Žaár si nepamatuje, že by se v Evropě nebo ve světě vůbec něco podobného dříve našlo. „Jde o absolutní raritu, co se týče zachování takové dřevěné konstrukce. Hlavně jde o rozsah nálezu,“ konstatoval tenkrát archeolog. 

Společně s kolegy si byl jistý, že lovci mamutů skutečně takové dřevěné konstrukce stavěli. Tento významný nález objevili asi 2,5 metru pod povrchem. Odkryli kusy dřeva dlouhé přes tři metry. 

V dané lokalitě pobývali lovci mamutů v období asi 25 tisíc let před našim letopočtem. Tak dlouho tam totiž konstrukce ležela, než ji archeologové našli. Kromě toho narazili také na velké množství kostí, ale také nástroje, jimiž zvířata lidé lovili.

„Předpokládá se, že většinou nelovili velké mamuty, ale spíše menší zvířata, která se nedokázala bránit a šlo je snáze oddělit od skupiny,“ uvedla Zuzana Mocková z Muzea  pravěku v Bojniciach. 

Objev konstrukce stanu lovců považovali archeologové skutečně za mimořádný. Prostor plánovali zakonzervovat, zasypat a provést co nejdříve rozsáhlý výzkum. 

Podobný mimořádný nález se povedl amatérskému archeologovi loni na návrší Pardědub nad řekou Labe u obce Skalice na Hradecku. Našel dva artefakty z pazourku, které svědčí o tábořišti z doby tzv. lovců mamutů. Objevil tak novou paleolitickou lokalitu. Podle archeologa Muzea východních Čech v Hradci Králové Petra Čecháka bylo zdejší návrší vyhledávané, jak v zemědělském pravěku.

Dodal, že před dvaceti tisíci lety se obecně taková osídlení vyskytovala u větších vodních toků. Pro archeology je návrší už dobře známé, dříve se tam podařilo objevit nálezy ze zemědělského pravěku a také ze středověku. 

Zdroje: www.noviny.sk, www.denik.cz, www.archeoparky.cz

Foto: ilustrační www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já si nejsem jistý, co jsem měl včera k obědu a p. Žaar si je jistý, že jsou ty klacky z paleolitu 😁

Až na to - jistý- dobrý článek. Lovci mamutů jsou naše dětství.

Článek výborný. Pobavily mne poslední dva odstavce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru