25. 5. 2014 Kalendárium

25. 5. 2014 Objevili pozůstatky hradu i 16 koster

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Do výzkumu v centru Chrudimi se před sedmi lety pustili archeologové. Objevili důkazy o existenci středověkého hradu, který vznikl v době vlády Přemysla Otakara II., ale také šestnáct koster. 

Existenci středověkého hradu potvrdil nález zbytků opevnění. Archeologové tenkrát určili, že se začalo budovat někdy kolem devátého až desátého století. Tehdy Chrudim patřila k Slavníkovské doméně. Objev v centru Chrudimi komentoval archeolog Jan Musil ze zdejšího Regionálního muzea. 

„Nejdůležitější stopou po existenci hradu je vnější obvodová zeď o mocnosti 2,6 metru. Je to tedy velice silná hradba, velmi pečlivě poskládaná a stejného charakteru, jako byla věž objevená při výzkumu v letech 2005 a 2006,“ konstatoval archeolog.

Že v Chrudimi stával hrad napovídal i dříve zastavěný obdélníkový výběžek vysunutý mimo městské opevnění. Nedal se vysvětlit žádným jiným způsobem. Před sedmi lety nalezená zeď hradu se s ní shoduje orientací a použitou technologií.

Hrad byl podle všeho kompletně dostavěn až ve třináctém století v době vlády Přemysla Otakara II. Ten později založil město na místě dřívějšího hradiště. Hrad však pravděpodobně zanikl hned na počátku čtrnáctého století během bojů mezi Janem Lucemburským a královskou vdovou Eliškou Rejčkou s vojenskou pomocí Habsburků nebo při velkém požáru města v první polovině čtrnáctého století. 

Společně s kolegy Musil narazil i na kostry, celkem napočítali šestnáct hrobů. Tento nález archeology moc nepřekvapil, protože to bylo místo, které do poloviny šestnáctého století sloužilo jako pohřebiště pro bohaté měšťany. „Šlo o takzvané etážové pohřbívání, kdy jsou nebožtíci kladeni různě přes sebe ve vrstvách,“ poznamenal ještě k nálezu Musil z Regionálního muzea.
 
Směrem k zdejší sokolovně pak archeologové objevili zbytky domů z období třicetileté války. „V letošním roce je to rozhodně náš nejvýznamnější objev,“ zhodnotil tenkrát Musil. Do výzkumu se archeologové pustili, protože se chystala stavba horkovodu za kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroje: www.lidovky.cz, www.rozhlas.cz, www.mikroregionchrudimsko.cz, 
https://chrudimskenoviny.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru