26. 11. 2010 Ze studny vytáhli středověké mince i revolver

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Zajímavé nálezy před jedenácti lety vydala studna na nádvoří novohradského hradu. Kromě středověkých mincí se tam nacházel i revolver, puška či hrací kostky. Podle archeologů se doposud v jihočeských studnách nic podobného nenašlo.

Na dně studny se nacházely předměty z patnáctého a šestnáctého století. Dále pak několik desítky mincí, kulky do mušky, drobné šperky, příbory i kostěné hrací kostky. Objev tenkrát komentoval archeolog Jiří Havlice z českobudějovického Národního památkového ústavu. 

Za nejzajímavější nález označil pečetidlo z šestnáctého století. „Nese erbovní motiv vinných hroznů a vinařského nože. Pečetidla byla většinou u konce své funkce zničena, takže jejich nálezy jsou velmi ojedinělé,“ konstatoval archeolog. 

Co se týče samotných mincí, šlo o několik desítek kusů. Byly raženy ve Vídni, Řeznu či Polsku. Mezi další vzácné předměty, které jeskyňáři ve studni objevili, pak patří dřevěné kuželky ze sedmnáctého až osmnáctého století. Dále také zbraně německých vojáků z konce druhé světové války.

Právě ve studni prováděli jeskyňáři z Chýnova. Během výzkumu se spouštěli až do třicetimetrové hloubky a odčerpávali vodu. Na vytahování předmětů používali speciální vyprošťovací zařízení. „Měli jsme k dispozici i jeřáb o nosnosti 160 kilogramů,“ prozradil speleolog František Krejča. 

Přibližně ve vzdálenosti dvanáct metrů od povrchu, kde studna mění čtvercový profil a pokračuje ke dnu jako elipsa, postavili jeskyňáři plošinu a na té stálá služba hlídala lana, aby se barely s vytěženým materiálem netloukly po zdích. 

 Dolů bylo spuštěno až dvanáct různých lan nebo jiných vedení. Do studny se také musel vhánět vzduch, aby tam bylo vůbec možné pracovat. Speleology překvapilo provedení stěn, obvykle bývají vylámané ve skále. V tomto případě byly obloženy pravidelnými pískovcovými kvádry, jejichž vnitřní strana je dokonce vytesána do mírného oblouku. 

„Bylo to technicky a finančně náročné. Dopředu museli vědět, kam, který kvádr přijde. Nevíme, proč to dělali, nikdo to nemohl nikdy vidět,“ okomentoval stav archeolog.

Zdroje: www.denik.cz, www.rozhlas.cz, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super. Ale mohli jste sem dát i ty lepší nálezy. Takových neprobádaných studní asi ještě je :-)

...kulky do mušky... Hmm :-)

Kulky mušky,holínky nebo hodinky obojí se natahuje.Autor článku neudělal chybu,chyba bude ve zdroji.Autorka spíš neví o čem píše,ale nezáleží na kvalitě,ale na kvantitě.

Zdroj je v pořádku, tam je uvedeno správně ...z muškety.
Zde je to jak píšeš, kvantita je prvořadá, na kvalitě už tolik nezáleží. Není to poprvé ani naposledy.

Takovou studnu bych čistil rád...to napětí co tam bude...
Ale pobavila hláška že nálezy pečetítek jsou ojedinělé...tady jich je několik stovek, sám mám osmnáct kousků :-)

No profici to byli určitě i s tím archeologem, jeřáb na 160 kg ?? konec funkce pečetidla??, ty kulky mě dostali,

Nomor taky jsem si toho všiml po letech čtení článků na těchto stránkách,důležitá je kvantita.

Musím tě pochválit viky. K dokonalosti je cesta trnitá. Každý si ji holt musí vyšlapat sám. To jinak nelze. A místní bručouni, alespoň je vidět kdo při čtení nechrápe a má postřeh, to je taky fajn. Jo a kdyby jsi náhodou nepsala, tak by určitě bručeli, že nemají co číst a že těch pár ,,kontrol pozornosti,, jim vlastně vůbec nevadilo.

:-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru