26. 4. 2015 Kalendárium

26. 4. 2015 Nejstarší případ vraždy

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Vůbec nestarší případ vraždy v dějinách lidstva vypátrali před šesti lety španělští archeologové. Ke kriminálnímu činu došlo před 430 tisíci lety. Stopu našli odborníci poblíž pohoří Sierra de Atapuerca. 

Narazili tam na lebku roztříštěnou na 52 fragmentů, která se však archeologům podařila dát dohromady. A tak dospěli k závěru, že jejího majitele někdo zavraždil zvlášť brutálním způsobem. Útočník mu dvakrát prorazil lebku. Nad okem totiž archeologové našli dva stejně velké otvory.

Odborníci provedli analýzu pomocí CT, která prokázala, že nezačal žádný proces hojení, tudíž byly rány logicky příčinou smrti. „Vypadá to, že někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě. Člověk, kterému lebka patřila, zemřel v důsledku násilí mezi dvěma lidmi. Máme nový vhled do sociálních aspektů životů našich předků,“ komentovala tenkrát objev lebky Nohemi Salaová, která pozůstatky zkoumala. 

Rány byly způsobeny tupým předmětem a vrah byl pravák. Kdo vraždu konkrétně provedl a proč, zůstane však navždy záhadou. Podle archeologů je nemožné zjistit podrobnosti o tak starém násilném činu. 

„V tomto by nám skutečně nepomohl ani sám Sherlock Holmes,“ pousmála se archeoložka.

Lebka se konkrétně nacházela v propasti, které se říká Jáma kostí. Nachází se poblíž města Burgos na severu Španělska a je hluboká čtrnáct metrů. Archeologové tam našli celé kostry nejméně osmadvaceti pravěkých lidí a dalších 6800 fragmentů kostí. Kostry mají rysy předneandrtálských lidí, jejich mitochondriální DNA je zase velmi blízká denisovanům.

První expedice se tam vydala v srpnu 1976. Vedl ji důlní inženýr Trinidad de Torres. Objevili lidskou čelist, a také kosti medvěda Deningerova, který je považován za předchůdce jeskynního medvěda. Vědci posléze konstatovali, že Jáma kostí byla obětním místem. Mohlo jít o jedno z prvních obětních míst.

Nalezené kosti totiž podle všeho praskaly pod tíhou zeminy, která na ně dopadala. Nenašly se však žádné stopy po kanibalismu. Známky násilné smrti nesla lebka číslo 17, jak posléze prozradili archeologové, kteří záhadné místo ve Španělsku prohledávali. Dokonce tvrdí, že jde o jedno z nejstarších pohřebišť v dějinách lidstva… 

Zdroje:
https://enigmaplus.cz/, www.denik.cz, https://elhistoriadores.wordpress.com/, www.atapuerca.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Myslím, že slovo vražda se u tohodle nálezu nehodí. Vraždí snad jelen, když probodne parohem svého soka? Aby to byla vražda, jsou třeba zákony a společenská smlouva. Zase hodnotíme minulost měřítkem dnešní společnosti.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru