26. 9. 2019 Kalendárium

26. 9. 2019 3000 let starý bronzový meč

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Zcela unikátní nález oznámili před dvěma lety rychnovští archeologové. Na Rychnovsku byl nalezen 3000 let starý bronzový meč. Naposledy se podobný objev povedl v dotčeném okrese před 130 lety.  Konkrétně v Lipovce. Tento meč je ale mladší. Podle archeologů totiž pochází ze starší doby železné. Zbraň nalezená před dvěma lety z mladší doby bronzové, jeho stáří odhadli odborníci na tři tisíce let.
„S největší pravděpodobností se jedná o takzvané. monodepositum, tedy o ojedinělý předmět uložený do země. Pro mladší dobu bronzovou je ukládání depotů typické. Archeologové je vysvětlují buď jako uložení materiálu na horší časy či oběť bohům. V případě nového objevu meče se jedná s největší pravděpodobností právě o votivní dar neznámému božstvu,“ prozradila archeoložka Martina Beková.

Archeologové nechtěli prozradit místo nálezu, aby tam v mohli provést podrobný průzkum. Meč získalo do svých sbírek rychnovské muzeum. „Mohu k tomu říci jen to, že nález je z jižní části Rychnovska, byl učiněn zcela mimo známé lokality,“ uvedla archeoložka.  

Beková dostala informaci o nálezu v sobotu večer, o několik hodin později už byl artefakt předám muzeu. Nálezce vůbec netušil, jakou vzácnou věc se mu podařilo najít. „Naštěstí se ale pochlubil svému známému, který je spolupracovníkem muzea a zprostředkoval vše potřebné,“ povyprávěla ještě Beková. 

Místo nálezu pracovníci muzea prohledali za pomoci detektorů kovu. Objevili nýty, které sloužily k uchycení rukojeti meče. Ta byla z organického materiálu. Poblíž pak objevili bronzové kopí přibližně stejně starý jako meč.

O meči nalezeném před 130 lety v Lipovce toho ví archeologové podstatně méně. Skončil ve sbírkách Národního muzea v Praze. „Bohužel u něj neznáme, z důvodu jeho stáří, nálezové okolnosti, které jsou pro archeology stejně důležité jako samotný nález. I tak je tento halštatský meč natolik významným objevem, že je uváděn v archeologickém třídění jako meč typu Lipovka označující podobné nálezy i v rámci Evropy,“ poznamenala Beková.

Zdroje: www.moh.cz, www.lidovky.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je parádní 8-) 8-) super

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru