27. 9. 2007 Kalendárium

27. 9. 2007 Ze země vykopal bronzové nástroje

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Tři tisíce let staré nástroje objevil v Děčíně hledač Jiří Bulušek, který patřil k průkopníkům detektoringu v Česku. Součástí depotu byl nůž, sekera s laloky, bronzová odlévací forma na sekeru a kladívko. Od Ústeckého kraje dostal odměnu šestnáct a půl tisíce korun.

Uprostřed lesa nad městem Buluškův detektor zaznamenal neobvyklý kov. Hledač neváhal a začal kopat. V zemi objevil dutinu a uvnitř sekyru, odlévací formu, kladívko a nůž. Vše staré tři tisíce let. 

„Byl jsem z toho přímo vyvalenej, jak říkáme my hledači. Když jsem to vykopal, tak jsem si dal nitrák pod jazyk, abych nezkolaboval,“ uvedl tenkrát Bulušek pro Českou televizi. 

Nález zkoumali archeologové, následně ho získalo do svých sbírek muzeum. „Tohle to je po dlouhé době prostě zcela ojedinělý a mimořádný nález,“ zhodnotil archeolog Petr Lissek.

Poklad objevil Bulušek v na Stolové hoře u Děčína. Od Ústeckého kraje dostal odměnu šestnáct a půl tisíce korun. „Je to poprvé v historii Ústeckého kraje, tedy od roku 2000, kdy odměňujeme takového nálezce. Poctivý člověk si prostě odměnu zaslouží, další buď takoví nejsou, neznají svoje povinnosti nebo o svých právech na nálezné nevědí,“ řekl tenkrát hejtman Jiří Šulc.

Hledač k předmětu umístěným třicet centimetrů pod povrchem hned zavolal děčínské odborníky, kteří místo zajistili, nález vyzvedli a předali Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. 

Jeho prostřednictvím si potom odbor kultury a památkové péče krajského úřadu vyžádal odborný posudek od Archeologického ústavu Akademie věd. Kulturně–historickou hodnotou nálezu odhadli na 165 tisíc korun.

Kraj následně jednal podle zákona. To znamená, že desetina hodnoty nálezu patří nálezci. Bulušek hledal s detektorem kovu dlouhodobě a měl již bohatou sbírku nálezů. Nalezl řadu „pokladů“, většinou na Děčínsku. Šlo o odznaky, kovové součástí výstroje německých vojáků ze sklonku 2. světové války, porcelán a podobně.

Odměnu plánoval investovat do nákupu nové cívky svého detektoru a digitálního fotoaparátu

Zdroje: www.ct24.cz, www.e-region.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása

Krása

Moc pěkně to hejtman Šulc napsal.

To našel hledač sven..... Už není mezi námi

To je pravda, co tu píšeš? Kdy zemřel, to jsem nezaznamenal?
Se svenem jsme si rozuměli, moc fajn člověk. Ty vole...

Namor pošlu ti do SZ... Nicméně nevím jestli je to ten stejný co myslíš ty

Právo na 10% z ceny nalezeného? To u nás bylo?

Když se sejdou normální lidé bez předsudků, může to fungovat ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru