28. 1. 1975 Kalendárium

28.1 1975 - Zemřel prezident Novotný, který přežil Mauthausen

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Prezident Antonín Novotný prošel koncentračním táborem Mauthausen. Zachránil ho esesák, který potřeboval opravit auto. Po válce kariéra budoucího prezidenta rychle stoupala. Zemřel 28. ledna 1975. 

Zesnulého Antonína Zápotockého vystřídal dvaapadesátiletý Novotný v prezidentském úřadě 19. listopadu 1957. Mnozí byli překvapení, protože se očekávalo, že toto místo zaujme tehdejší předseda vlády Viliam Široký, jenže kandidaturu Novotného podporoval a doporučil přímo Kreml a názor sovětských představitelů nešlo tenkrát ignorovat. Pro Chruščova byl Široký neakceptovatelný, protože patřil k stalinistům a aktivně spolupracoval na přípravách politických procesů. Naopak s Novotným si sovětský politik v mnoha otázkách rozuměl.

Novotný si ponechal i místo prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa. „Už během svého prvního veřejného projevu po prezidentské volbě naznačil, že skutečná moc spočívá v této funkci. Roli prezidenta bral jen jako doplňkovou. Za cíl si stanovil nastolení socialismu v Československu,“ píše Vladimír Liška v knize Prezidenti.

Do KSČ Novotný vstoupil už v sedmnácti letech. Věnoval se sportovní činnosti, hrál například fotbal za letňanskou Rudou hvězdu. Vyučený strojní zámečník bez vyššího vzdělání se ale později začal ještě více stranicky angažovat a jezdil agitovat na venkov i do fabrik. Stal se dokonce členem krajského výboru komunistů v Praze a účastnil se kongresu v Moskvě.

V roce 1941 utrpěl v práci během exploze těžký úraz plic, ale než se stačil plně uzdravit, zatklo ho gestapo a byl odvezen do koncentračního tábora v Mauthausenu. „Pro české vězně patřil k nejhorším, protože tam nacisté vyhlazovalo hlavně příslušníky české inteligence. Měli tam proslulé schodiště smrti vybudované v kamenolomu, kudy museli zesláblí vězni nosit velké kameny až do úplného vyčerpání, po kterém následovala smrtelná kulka od stráže,“ zdůrazňuje ve své publikaci Liška.

Nerozuměl si se Slánským, s Gottwaldem ano

Novotný měl neskutečné štěstí. Když nosil kameny, tak si všiml dozorce, že jde nějak pomalu a chystal se ho do zad praštit krumpáčem. Jeden z esesáků ale zřejmě věděl, že Novotný je kromě vyučeného zámečníka i svářeč a na poslední chvíli si ho vyžádal, protože potřeboval opravit auto. A protože se osvědčil, zůstal pracovat v dílně natrvalo, čímž se zachránil.

Po válce měla jeho politická kariéra rychlý vzestup. Stal se krajským tajemníkem strany v Praze, což byla prestižní funkce. Přestože ho moc nemusel Rudolf Slánský. Naopak si s Novotným rozuměl Klement Gottwald. Navíc Slánský se ocitl v nemilosti Stalina, což znamenalo konec jeho politické kariéry. Na pozici šéfa ústředního výboru ho nahradil právě Novotný. „Porozuměl si i s dalším prezidentem – Zápotockým a vytvořil si vazby na Státní bezpečnost,“ poznamenává Bílek.

Když se Novotný stal prezidentem, na hradě pracoval jen v pondělí, středu a pátek. Zbytek týdne působil na ústředním výboru. Známá byla i jeho manželka Božena, která poté, co se stala první dámou, nechala z Pražského hradu vystěhoval původní nábytek ještě po prezidentu Masarykovi a místnosti nechala vybavit ve stylu socialistické moderny. Známí manželství Novotných popisovali jako ukázkové. Jako první se Novotný nechal oslovovat „soudruhu prezidente“, jeho předchůdci „pane prezidente“.

Narozdíl od jiných prezidentů Novotnému zdraví sloužilo. Podle dostupných informací netrpěl žádnými vážnými nemocnicemi. V důsledku politického vývoje ale ztrácel moc. Od jara 1968 byl prakticky mimo hru. V čele KSČ stál Gustáv Husák, který se později stal i prezidentem.  

Novotný

Zdroje: Vladimír Liška: Prezidenti, www.hrad.cz, http://komunismus.eu/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, díky za článek. :-)

Podle některých informací tam působil jako „kápo“ a měl tam týrat nizozemské vězně....

Byl znám mimo jiné svými ,,mariášovými" sedánky v rezidenci na Orlíku a proslulým výrokem při nedostatku masa v 60.letech : Maso bude vbrzku. Na to lidé říkali : Kdeže to Brzko jest ?
😀🐭🐈🐁😀

Kápo v Sachsenhausenu byl a týrat holandské vězně měl Tonda Zápotocký. V tom je "Krásný Tony" nevinně. No, stačí, že týral nás svými bludy o socialismu a navíc byl jedním z těch, kteří měli podíl na procesech z padesátých let. I když na druhou stranu po potlačení Pražského jara a nástupu husákovy kliky k moci, objevily se placky z nápisem "Sorry, Tony!", čímž chtěli někteří vyjádřit, že ve srovnání s omezencem a líbačem brežněvova pozadí Husákem, byla Novotného vláda učiněné osvícenectví. Ale pravda to rozhodně nebyla. Novotný na uvolnění šedesátých let žádný vědomý podíl neměl a pikantní je, že prý ještě nedlouho před svou smrtí stále doufal v nějakou rehabilitaci od Brežněva, jelikož, jak prý říkával, vždy sovětským soudruhům věrně sloužil :-D

Tím kápem ovšem nebyl Novotný vězněný v Mathausenu, ale Zápotocký - vězeň v Sachsenhausenu. Údajně měl být na něj vydán holandskou vládou mezinárodní zatykač pro podílnictví na smrti několika Holanďanů a holandské úřady na něj vedly složku, která však může být otevřena až 1.ledna 2066. Opět údajně při předávání K.H.Franka k potrestání do Československa, měly s ním být doručeny filmy s účastí Zápotockého na popravách. Kopie těchto fotek se dostaly i k Miladě Horákové a proto byla následně popravena.

Harryll mě předběhl.😊

Zajímavé je, že Antonín Novotný v době svého věznění v KT Mauthausen údajně zastával funkci kápa....viz třeba web válka cz.

Jinak se mě to pomotalo s těma dutch to byl opravdu Zapatocký

Zadal jsem na tomto webu :
President Novotný kápo - Mauthausen
a vyskočilo okno : žádný výsledek.

Opět jsem pomalejší. 😊

Každopádně kápa v KT Českosloveská (potažmo socialistická) republika mám dělali svorně od roku 1948 oba :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru