28. 2. 2015 Kalendárium

28.2.2015 Milionový středověký poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Milionový poklad objevila detektorem kovu před sedmi lety hledačka v Opatově u Lubů. V únoru 2015 připravovalo Chebské muzeum výstavu, aby mohli krásný depot hallských feniků poprvé ukázat veřejnosti. 

Archeologové uvedli, že jde o největší nález hallských feniků v Česku. Lidé ho mohli spatřit poprvé právě díky Chebskému muzeu. Mince se nacházely v malých balíčcích, které byly umístěny v keramické váze. 

Poklad tvoří celkem 1195 mincí ze 13. a 14. století. Historická hodnota byla odhadnutá na necelý milion, hledačka dostala odměnu 90 tisíc. To je čtvrtina hodnoty zlata obsaženého v mincích. Nález si vzal do péče Karlovarský kraj, který také vyplatil odměnu. Už tenkrát hejtmanství slibovalo, že v Chebském muzeu vytvoří takové podmínky, aby tam mohla být sbírka vystavena.

Chebsko je pro hledače cennou lokalitou, protože po staletí zdejší území křižovaly významné obchodní cesty. Během druhé světové války tam probíhaly tvrdé boje a letecké bitvy. Ostatně v roce 2016 další hledač našel opět v Opatově u Lubů 1 622 kusů mincí a keramiky. 

Karlovarský kraj následně zveřejnil znalecký posudek. „Hodnota nálezu z Opatova u Lubů II. nelze vyjádřit jen mechanickou tržní hodnotou odpovídající současné cenové sběratelské hladině. To je 488 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jde o kompletně dochovaný a takto také odevzdaný nálezový soubor se známými nálezovými okolnostmi, stoupá jeho hodnota minimálně trojnásobně. Lze tedy konstatovat, že kulturně-historická cena nálezu činí přesně 1 466 550 korun,“ uvedli odborníci z Národního muzea. 

Zákonná odměna připadající nálezci podle současné právní normy činí deset procent z celkové hodnoty nálezu. V tomto případě je to 146 tisíc korun. Odměnu 92 tisíc korun pak dostal Michal z Karlovarska, který našel v únoru 2016 bronzový poklad u Mezirolí. Celkem šlo o 18 předmětů, které archeologové identifikovali do mladší doby kamenné. 

Muž předměty našel v lesním remízku, když hledal kameny na svou zahrádku. Tento depot si převzalo karlovarské muzeum, které ho chtělo zařadit do své sbírky. Nálezce odměna potěšila, investoval ji do vybavení bytu. 

Zdroje: www.kr-karlovarsky.cz, www.ct24.cz, www.idnes.cz, Muzeum Cheb

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super prima článek, ale proč je psáno Královéhradecký kraj, když se to odehrálo všechno v Karlovarském kraji?

Steyer: Jsem si to špatně vygooglila, opravíme. Díky

Díky. :-)

Jaképak zlato obsažené v mincích, když jde o mince stříbrné?

Hledala jsem to a fakt se v tom původním zdroji píše, že zlato. Je to přímo v oficiální citaci z kraje, tak asi tam bude krpa. :-(

Bronzový poklad identifikovali do mladší doby kamenné? 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru