28. 2. 2015 Kalendárium

28. 2. 2015 Poklad obsahoval pět kilogramů předmětů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Nejprve zahlédl kus bronzové jehlice. Po chvíli mu ale bylo jasné, že nejspíše našel poklad. Tomáš Bahník na depot z mladší doby bronzové narazil během procházky na okraji pole na Rychnovsku. Na místo zavolal archeology. 
 
Šťastným nálezcem byl Tomáš Bahník z Českého Meziříčí. Poklad objevil, když vyrazil na procházku. Podle archeologů se tak zachovalý depot snad ještě nenašel. Na povrch se dostal díky orbě. Nalezené předměty pochází z období kolem roku 1200 před našim letopočtem. 

Bahník nejprve zahlédl kovový předmět. Posléze mu došlo, že jde o bronzovou jehlici. Zavolal manželce, aby přivezla rýč. Když kopal, nacházel další a další předměty. Přivolal proto na místo archeology. 

Celkem našli pět kilogramů různých předmětů. Podle archeoložky Martiny Bekové z Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou šlo opravdu o vzácnost. „Takový objev nemusí archeolog zažít ani jednou za celý život. Našly se tu například části mečů, které mají velkou hodnotu. Naposledy se totiž na Rychnovsku našel meč zhruba před více než sto lety, a teď se tu našly zlomky hned ze dvou mečů,“ připomněla Beková. 

Archeologové ještě za tmy poklad vykopali a zdokumentovali. Následně ho převezli do muzea v Rychnově nad Kněžnou. Depot se nacházel přibližně čtyřicet centimetrů pod zemí. Kromě úlomků dvou mečů se na poli nacházely i další předměty jako bronzové jehlice či sekerky. Mezi nejvzácnější kusy poklady patřila také bronzová kovadlina. „Byl tam třeba i náhrdelník, který byl ještě původně navlečený. Poté, co se to zrentgenuje, projde to taky konzervací," prozradila tenkrát Beková.

Poklad pravděpodobně ukryl kovolijec. Kromě bronzové kovadliny byly totiž součástí pokladu také neopracované slitky bronzu. Depot se nacházel v pytli a majitel ho zahrabal poměrně hluboko. 

„Buď si tam někdo schoval a uchoval svůj majetek, protože bronz v těch zlomcích mohl sloužit i jako obdoba dnešních financí. Mohl si tam schovat přímo surovinu k dalšímu zpracování. A nebo to může být všechno úplně jinak, že by šlo o tzv. votivní depot, obětinu,“ uvedla ještě archeoložka.

Samotný nálezce byl z pokladu také nadšený. „Když si člověk uvědomí, že je to 3200 let staré a nikdo přede mnou to neměl v ruce, tak ten pocit je nepopsatelný,“ řekl Bahník. 

Zdroje:
www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.irozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zase super pohádka .....každý hned pozná jehlici na první dobrou....aspoň to odevzdal ......

;-)

Keci procházka běhal s detektorem a když zjistil co našel tak s toho udělal procházku.

"na depot z mladší doby bronzové narazil během procházky na okraji pole na Rychnovsku"
Jistě, detíkem jde narazit skoro do všeho :-D :-D

Tak ,tak 8-)

:-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru