28.3.2017 Ze lžíce se bagristovi sypaly mince

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Stříbrné míšeňské groše a drobné haléře objevil bagrista na statku rodiny Němcových v Kučeři u Milevska. Martinu Ramajzlovi se ze lžíce doslova sypaly mince. 
 
Depot tvoří jednotlivé mince vytržené lžící bagru ze slepené hroudy. Původně se pravděpodobně nacházely v keramické nádobě. Dochovalo se pouze několik málo střepů, ze kterých nejde určit, jaký měla nádoba tvar. 

Ramajzl poklad vyhrábl, když srovnával terén. Popisoval, jak se ze lžíce sypaly zelené mince. „Byl to krásný pocit, rozklepaly se mně kolena,“ popsal nálezce své pocity.

Se sbíráním mincí pomohli i Němcovi, kterým zdejší statek a pozemky patří. Nechtěli, aby se depot poničil. Hned poté, kdy sesbírali všechny mince, zavolali zdejšího starostu a archeology z Prácheňského muzea v Písku.

Pozemek, kde se poklad nacházel, koupili Němcovi v roce 2012. Rodinný statek získali v restitucích. Začínali podnikat na 13,5 hektarech zděděné půdy a v roce 2017 už obhospodařovali 350 hektarů půdy, z toho 150 hektarů vlastních a zbývající pronajatou. Pěstují hlavně brambory, mají i živočišnou výrobu. 

Nalezené mince pochází z patnáctého století. Dagmar Němcová hledala na internetu, o jaké ražby by se mohlo jednat hned, když Ramajzl přiběhl s první mincí. Její domněnku, že depot pochází z patnáctého století pak potvrdili i archeologové. Rodina měla obrovskou radost.

„Největší radost měla moje neteř a dva synovci, kteří byli na místě a přivedli další děti. Naše dvě dcery a syn měli také velikou radost. Jen je nám líto, že v té době byly dcery ve škole a syn na rybách,“ dodal Martin Ramajzl, který je zetěm manželů Němcových.

Archeologové mince identifikovali jako míšeňské groše. „Šlo celkově o výjimečný případ. Jednak nám to rodina ihned ohlásila, jednak naštěstí přerušila práce, místo nálezu nijak nenarušila a umožnila nám tak získat zajímavé informace,“ pochválil rodinu Němcových archeolog Daniel Hlásek z Prácheňského muzea.

Poklad následně zůstal v Prácheňském muzeu. Nález vzbudil obrovskou pozornost. U místa nálezu se shromáždili lidé z obce i okolí. 

Zdroje: www.jcted.cz, www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nález byl ale uskutečněn v dubnu a ne v březnu.
Byl tenkrát velice suchý a teplý duben. Místo, kde došlo k nálezu bylo tenkrát tvrdé jak mlat, jen se od lžíce bagru prášilo.

U Němců jsem byl jednou pro brambory, velice slušní lidé.

Na to čekám v háku každý den až se začnou sypat a pořád prd :-D

Tvl ten Namor....😆😂

Parádní nález! To musel bagrista valit bulvy :-O :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru