28. 7. 2013 Kalendárium

28. 7. 2013 V divadle našli lidské kosti

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Šokující zjištění přinesl archeologický výzkum v okolí kladenského divadla. Badatelé zjistili, že stojí na stovkách lidských koster. Diváci tak během představeních seděli jen pár centimetrů nad kostrami.

Zástupci stavby archeology zavolali na jaře roku 2013, kdy byla při výkopech kanalizace v divadle nalezena lidská lebka. „Povolali zároveň i policii. Ředitel České společnosti archeologické Radek Balý vyhodnotil situaci tak, že se jedná pouze o přemístěnou lebku z hrobu na původním hřbitově, který v místech dnešního parku fungoval mezi léty 1831 až 1898,“ vzpomíná vedoucí týmu archeologů Michaela Selmi Wallisová.

Archeologové nakonec objevili kolem stovky koster. Zhruba třetinu tvoří dětské kostry. Pochází z devatenáctého století. Tehdy byly úmrtnost větší kvůli infekcím a nákazám. Dále jsou pod divadlem pohřbené ženy mezi dvaceti a třiceti lety, které umřely během porodů.

„U některých rakví jsme našli ozdobné cvočky, byly vystlány látkou. Tento typ bohatších rakví jsme objevili v hledišti, v okolí divadla nikoliv. Někteří pochovaní mají sepnuté ruce ovázané růžencem. Na víkách některých rakví se nacházel kříž s Kristem z tlačeného tenkého plechu. Zajímavostí je nález muže v hornické uniformě, zůstaly po ní i knoflíky,“ přiblížila archeoložka. 

Po výzkumu byly ostatky uložené do depozitáře v Dolních Počernicích. Kosti rozházené v horních vrstvách hrobních zásypů, archeologové pečlivě vybrali. Posléze byly pohřbeny na kladenském hřbitově.  

Nejde o první nálezy tohoto druhu. Už v roce 2000 při opravách orchestřiště vykopali dělníci lebku a další kosterní pozůstatky. „Tehdy si mysleli, že je tam zakopaná mrtvola a zavolali policii," zavzpomínala ředitelka divadla Blanka Bendlová. 

Investice zahrnovala celkovou modernizaci budovy, rozšíření o kavárnu s multifunkčním sálem a alternativní scénu. Budova bude vybavena moderními technologiemi, novými rozvody inženýrských sítí a hlavně moderní divadelní technikou. Zásadní proměnou prošlo jeviště i hlediště.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Něco mi říká, že divadlo z roku 1910 bude mít sklepy. Tedy centimetry můžeme převést na metry ale už to nebude tak bombastický, že diváci seděli pár metrů nad kostrami.
Tady se třeba píše že diváci seděli pár desítek cm nad kostrami.
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/kosterni-nalezy-pod-kladenskym-divadlem.A150401_2152062_praha-zpravy_mav/diskuse
Což zase není pravda, protože to divadlo sklepy má.
http://www.vasekladno.cz/kultura/13045-z-kladenskeho-divadla-o-kladenskem-divadle-na-kostrach-hrbitova

A koukám, že v hledišti také rostly stromy.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru