29. 3. 1941 Kalendárium

29.3 1941 Bitva u Matapanu

Kategorie: Druhá světová válka , Válka na moři , Kalendárium

bitva u matapanuZa největší námořní bitvu druhé světové války ve Středozemním moři je považován střet u Matapanu. Britové využili zpravodajskou výhodu a „rozprášili“ italskou flotilu. Boje trvaly tři dny, skončily 29. března 1941.

V předvečer bitvy vyplula z přístavů Tarento, Brindisi a Neapol velká skupina italských lodí v čele s bitevní lodí „Vittorio Veneto“, aby napadla britské lodě chránící komunikace mezi Egyptem a Řeckem a zároveň převážející v rámci operace Lustre jednotky mezi těmito dvěma zeměmi. K útoku byli Italové donuceni po nátlaku Německa.

Jenže Britové byli v té době ve velké zpravodajské výhodě a o útoku věděli. Admirál Andrew Cuningham, který sídlil v egyptské Alexandrii, mohl od února 1941 číst rádiové depeše, jimiž se řídily akce italského námořnictva. Tato výhoda Britům umožnila, aby v osm hodin ráno 28. března mohli zahájit palbu směrem na italské lodě, které kvůli vzdálenosti nemohly útok opětovat. Britům se podařilo zničit u mysu Matapan velkou část italského loďstva, a tím ho prakticky až do konce roku vyřadit.

„Vítězství u mysu Matapan přišlo v pravý čas. Zbavilo nás jakéhokoli ohrožení, které v této kritické době viselo nad britskou námořní nadvládou ve východním Středomoří,“ napsal britský premiér Winston Churchill ve svých pamětech.

Úspěch britského námořnictva spočíval v tom, že u mysu Matapan dokázali soustředit své síly proti části nepřátelského loďstva – křižníky Fiume, Zara a Pola i torpédoborce Gioberti, Oriani, Alfieri a Carducii. A to, aniž by Italové zaregistrovali jejich přítomnost. Nakonec ve velmi úspěšné noční hladinové akce potopili pět ze sedmi nepřátelských lodí. Dva torpédoborce unikly.

Velké italské válečné lodě se na moře po katastrofální porážce v bitvě u Matapan neodvažovaly. „Italové přišli o tři tisíce námořníků. Větší část zemřela, zbytek protivník zajal. Navíc byla těžce zasažena bitevní loď Vittorio Veneto,“ píše Eduard Čejka v knize Kdo zastaví příval. Vittorio Veneto byla italská bitevní loď patřící do trojice bitevních lodí třídy Littorio/Vittorio Veneto. Byla elegantní, silně vyzbrojená a pancéřovaná.

Oproti tomu žádné z britských plavidel nebylo poškozeno. Jedinou ztrátou bylo sestřelené letadlo a tři mrtví letci. Vítězství u mysu Matapan mělo pro Brity obrovský význam. Italové na porážku zareagovali vydáním rozkazu, který znemožnil bitevním lodím pouštět se do bojových akcí mimo dolet stíhacího letectva.

Zdroje:
Karel Pacner: Velmistři špionáže
Ian Sumner: Královské námořnictvo 1939-45
Eduard Čejka: Kdo zastaví příval
http://regiamarina.net/


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru