Válka na moři

USS Hornet

USS Hornet

Viky
1588 9
Výzkumníci ze společnosti Vulcan patřící spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi se radují ze skvělého nálezu. Poblíž Šalamounových ostrovů našli vrak americké letadlové lodi USS Hornet, která byla ve službách námořnictva během druhé světové války. Potopila se po japonském útoku 27. října 1942.
Pátrání u Okinawy

Pátrání u Okinawy

Viky
1329 2
Některé boje druhé světové války se odehrály na souši i vodě současně. Dodnes ale řadu „bitevních polí“ ještě neměli archeologové možnost probádat. Nově se proto zaměří třeba na pobřeží ostrova Okinawa v Japonsku.
Trutnovská ponorka U 333

Trutnovská ponorka U 333

schatzlar
12708 13
Pokračování v pátraní po historických událostech a faktech v mém rodišti. Pozornost jsem tentokrát shodou okolností věnoval ponorce U 333 Trautenau, nad kterou mělo od roku 1941 patronát město Trutnov. Ponorka mj. nesla na svojí věži trutnovský městský znak. Tato "trutnovská" ponorka potopila několik lodí, avšak nakonec byla sama potopena v severním Atlantiku 31. července 1944 a všech 45 členů posádky zahynulo. Kapitán ponorky Cremer zvaný "Ali", jenž napsal o svém působení na U.333 knihu (týden před osudnou plavbou byl převelen na jinou ponorku, válku přežil a zemřel v Německu teprve roku 1992).
Potopení Sydney - prázdninové čtení pro všechny hledače s detektory kovů

Potopení Sydney - prázdninové čtení pro všechny hledače s detektory kovů

Elmara
3129 1
Nikdo nemohl uvěřit německé verzi průběhu bitvy. „Jediné přejatelné vysvětlení byla zrada,“ tvrdí Glenys McDonald, ředitel neziskové organizace Nadace Sydney. Nečinnost při hledání vraku byla zapříčiněna neznalostí místa potopení Sydney. Tato situace podnítila vznik mnoha konpsiračních teorií jako bylo obvinění němců ze lsti či ilegáních poprav. A také australskou vládu za to, že se vše snaží ututlat nebo dokonce nad touto opercí drží ochranou ruku. Sktuečný výzkum začal až v roce 2008. I přes špatné počasí a technické potíže, se podařilo nalézt oba vraky během 14 dnů a to 14 mil od sebe v hloubce 8 000 stop. „Význam tohoto výzkumu pro pozůstalé se nedá podceňovat,“ říká John Perryman, vedoucí důstojík australského podmořského výzkumnického centra.
I-52 Zlatá ponorka

I-52 Zlatá ponorka

tacud
16511 8
I-52 známá kvůli svému poslednímu nákladu také jako Zlatá ponorka. Zlato, které vezla jako platbu za technologie a válečný materiál, se však do okupované Francie nikdy nedostalo.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru