Válka na moři

Podkategorie

Nové poklady španělské galeony 366 let od potopení

Nové poklady španělské galeony 366 let od potopení

GM4PRO
25882 5
Španělská loď Nuestra Señora de las Maravillas (Naše Paní divů) roku 1656 ztroskotala na západní straně Little Bahama Bank asi 70 km od pobřeží. Byla doslova napěchovaná poklady, proto ji různé spolky a divoké expedice v průběhu následujících staletí opakovaně vykrádaly. Když nedávno vyjela na místo další výprava, málokdo si dovedl představit, že na mořském dně mohlo ještě něco zůstat...
USS Nevada

USS Nevada

Viky
4792 0
Asi 120 kilometrů jihozápadně od přístavu Pearl Harbor objevili podmořští archeologové vrak legendární lodi USS Nevada. V americkém námořnictvu sloužila 35 let, nakonec ji potopili po nukleárních testech.
29.3 1941 Bitva u Matapanu 29. 3. 1941

29.3 1941 Bitva u Matapanu

Viky
3685 1
Za největší námořní bitvu druhé světové války ve Středozemním moři je považován střet u Matapanu. Britové využili zpravodajskou výhodu a „rozprášili“ italskou flotilu. Boje trvaly tři dny, skončily 29. března 1941.
USS Hornet

USS Hornet

Viky
7420 9
Výzkumníci ze společnosti Vulcan patřící spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi se radují ze skvělého nálezu. Poblíž Šalamounových ostrovů našli vrak americké letadlové lodi USS Hornet, která byla ve službách námořnictva během druhé světové války. Potopila se po japonském útoku 27. října 1942.
Pátrání u Okinawy

Pátrání u Okinawy

Viky
5517 2
Některé boje druhé světové války se odehrály na souši i vodě současně. Dodnes ale řadu „bitevních polí“ ještě neměli archeologové možnost probádat. Nově se proto zaměří třeba na pobřeží ostrova Okinawa v Japonsku.
Trutnovská ponorka U 333

Trutnovská ponorka U 333

schatzlar
21124 9
Pokračování v pátraní po historických událostech a faktech v mém rodišti. Pozornost jsem tentokrát shodou okolností věnoval ponorce U 333 Trautenau, nad kterou mělo od roku 1941 patronát město Trutnov. Ponorka mj. nesla na svojí věži trutnovský městský znak. Tato "trutnovská" ponorka potopila několik lodí, avšak nakonec byla sama potopena v severním Atlantiku 31. července 1944 a všech 45 členů posádky zahynulo. Kapitán ponorky Cremer zvaný "Ali", jenž napsal o svém působení na U.333 knihu (týden před osudnou plavbou byl převelen na jinou ponorku, válku přežil a zemřel v Německu teprve roku 1992).
Potopení Sydney - prázdninové čtení pro všechny hledače s detektory kovů

Potopení Sydney - prázdninové čtení pro všechny hledače s detektory kovů

Elmara
11922 1
Nikdo nemohl uvěřit německé verzi průběhu bitvy. „Jediné přejatelné vysvětlení byla zrada,“ tvrdí Glenys McDonald, ředitel neziskové organizace Nadace Sydney. Nečinnost při hledání vraku byla zapříčiněna neznalostí místa potopení Sydney. Tato situace podnítila vznik mnoha konpsiračních teorií jako bylo obvinění němců ze lsti či ilegáních poprav. A také australskou vládu za to, že se vše snaží ututlat nebo dokonce nad touto opercí drží ochranou ruku. Sktuečný výzkum začal až v roce 2008. I přes špatné počasí a technické potíže, se podařilo nalézt oba vraky během 14 dnů a to 14 mil od sebe v hloubce 8 000 stop. „Význam tohoto výzkumu pro pozůstalé se nedá podceňovat,“ říká John Perryman, vedoucí důstojík australského podmořského výzkumnického centra.
I-52 Zlatá ponorka

I-52 Zlatá ponorka

tacud
41292 4
I-52 známá kvůli svému poslednímu nákladu také jako Zlatá ponorka. Zlato, které vezla jako platbu za technologie a válečný materiál, se však do okupované Francie nikdy nedostalo.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru