29. 4. 2004 Kalendárium

29. 4. 2004 Na Moravě žili kanibalové

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Předkové dnešních obyvatel východní Moravy jedli lidské maso. S takovým objevem přišli před sedmnácti lety archeologové, kteří našli důkazy ve Chmelíně. Jde o místo nacházející se vedle hlavní silnice do Zlína v místě, kde se na ni napojuje severovýchodní část obchvatu Otrokovic. 

Archeologové místo poprvé prohledávali právě v době, kdy se tam měl stavět zmiňovaný obchvat. Narazili na rozbité lebky a zpřerážené kosti. „Podle našich dosavadních znalostí byly poničeny nástroji vyrobenými lidmi," řekla tenkrát archeoložka Jana Langrová.

Nešlo ale jen o „obyčejný“ kanibalismus. Lidé podle všeho pojídali lidské maso během rituálů. Klíčové indicie vedoucí k této teorii objevili archeologové v jámách z mladší doby bronzové. Podle archeologa Jiřího Kohoutka v nich byly poházené kosti. 

„Byly ohryzané a uvařené. Šlo zřejmě o rituální kanibalismus, což usuzujeme podle toho, jak byly oběti pohřbeny," řekl po skončení výzkumu Kohoutek, který pracoval v Ústavu archeologické památkové péče Brno. 

Archeologové v podstatě odhalili základy sídliště, které vydalo i další zajímavé objevy. Ve své době šlo o obrovské pravěké sídliště, kde se zastavovaly kupecké karavany. Celkem archeologové v dané lokalitě odkryli 478 sídlištních objektů jako zásobní jámy, polozemnice (dlouhé kůlové domy) i keltské dvoukomorové pece na výrobu keramiky. 

Zároveň archeologové objevili devět hrobů. „Zajímavé je, že muži jsou uloženi hlavou k západu, ženy naopak k východu,“ poznamenal Kohoutek. 

Do té doby archeologové objevili na Moravě pouze dva případy kanibalismu, a to na jihu. Dokonce už v roce 1999 narazili v Mezicestí (dnešní nákupní centrum v Malenovicích) podivně okousanou čelist. Objev konzultovali s odborníky z Moravského zemského muzea v Brně, kteří mají s výzkumem zásahů na lidských kostech zkušenosti. 

„Ukázalo se, že na čelisti je v oblasti brady takzvaná spirální zlomenina, ke které mohlo dojít jedině násilným způsobem. Na kosti se navíc našel tmavě zbarvený proužek svědčící o tom, že byla vařená,“ přiblížila Langrová s tím, že jáma s nálezy byla porušena bagrem. „Její datování je proto nejisté. Předpokládáme však, že patří do mladší doby bronzové,“ dodala ještě archeoložka.

Zdroje: www.idnes.cz, http://tic-otrokovice.cz , www.aktualne.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Podívejme se na moraváky ;-)

Prej to chutna jako kuře 🙄🤣🤣🤣

My moravaci sežerem vsechno hlavně když je to čím zapít 🤣🤣🤣🤣🤣

Ti sežraní byli asi prazaci :-D

🤣🤣🤣👍

To byl Jóžin z bážin... zere hlavne Pražáky... 🤣🤣🤣

V Německu byli ještě před pár lety, tak mě to tolik nepřekvapuje.

Centurion - :-D :-D

Rituál sem, rituál tam... Mohlo to být i jinak. Když máš hlad, něco sežrat musíš. Láska prochází žaludkem, takže sníme babičku, je to fajn baba a umí krásně přežvýkat kůži na laptě...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru