29. 5. 2015 Kalendárium

29. 5. 2015 Zbytky lovišť pravěkých lovců

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před šesti lety se archeologové pustili do průzkumu Národního parku České Švýcarsko. Objevili zbytky lovišť pravěkých lovců i desítky pazourků. Narazili také na pozůstatky divokých koček nebo bobra. 

Nestarší osídlení Českého Švýcarska je známé z období mezolitu. První lidé se tam vyskytovali po menších skupinách. Hledali útočiště pod pískovcovými převisy. Celkové podmínky ale nebyly moc dobré pro trvalejší pobyt, lidé se tam tak pohybovali jen krátce. 

Národní park archeologové v roce 2015 zkoumali na několika místech. Archeologické sondy provedli celkem v šesti lokalitách. Objevili mnoho stop, které je jen utvrdily v tom, že se v Českém Švýcarsku objevovala lidská sídla už ve střední době kamenné. 

„Objevili jsme pazourky, zbytky ohnišť i kosti zvěře, které ukazují na to, že lidé zde žijící byli lovci a zřejmě i rybáři, protože jsme našli obratle ryb, dokonce i lososa,“ přiblížil Jiří Svoboda z Archeologického ústavu České akademie věd.

Z nálezu lze vyčíst, jak se měnil styl života pravěkých lidí. Zvěř nelovili jen kvůli masu, ale také kvůli kožešinám. „Našli jsme totiž i pozůstatky bobra nebo divoké kočky,“ poznamenal Svoboda, který oblast na Děčínsku a Českolipsku zkoumá už přes dvacet let.

Během jedné z průzkumných sond dokonce archeologové nalezli ostatky drobných měkkýšů. Jde o velmi cenné a vzácné nálezy. „Jednotlivé druhy měkkýšů se specializují na konkrétní druhy rostlin, nálezy, které mohou být staré 
třeba deset tisíc let pak vypovídají také o tom, jak v té době mohly vypadat zdejší lesy,“ řekl Václav Sojka z oddělení vztahů s veřejností Národního parku České Švýcarsko.

Archeology také zajímaly už zmiňované převisy, pod kterými se pravěcí lidé schovávali. Část ale poškodili dnešní lidé, kteří chodili do národní parku tábořit. 

„Zdejší lokalitu dříve hojně navštěvovali trempové a ti měli ve zvyku zakopávat odpadky po táboření do země,“ poznamenal Svoboda a s tím, že došlo k narušení sledu kulturních vrstev. „Přišli jsme tak o indicie o pobytu lidí, kteří tady mohli žít,“ dodal Svoboda.

Cílem průzkumu nebylo najít tisíce pazourků či kostí, ale vytvořit mapu prostoru. Archeologům měla ukázat, jací lidé doby kamenné na tomto území žili.

Zdroje: www.npcs.cz, www.denik.cz, www.idnes.cz, www.ceskesvycarsko.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru