29. 6. 2016 Kalendárium

29. 6. 2016 Poklad českých Keltů v Rakousku

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Před pěti lety archeologové v rakouském Hörschingu nedaleko Lince objevili na armádním pozemku keltský poklad. Obsahoval 44 zlatých mincí pocházejících pravděpodobně z oblasti dnešních Čech, kde žil keltský kmen Bójů.

Mince byly uložené těsně vedle sebe. Hmotnost jedné mince činí 7,5 gramu. Není na nich vyražený žádný motiv. Numizmatici a odborníci takový typ mincí nazývají mušlovité statéry, lidově řečeno duhovky.

Nalezené mince pochází z mladší doby železné, přesněji z druhého nebo prvního století před našim letopočtem z oblasti dnešních Čech, kde pobývali keltští Bójové. Část z nich se pod tlakem Germánů přesídlila na území dnešního Slovenska a Rakouska. Do Hörschingu, kde se statéry našly, se mince zřejmě dostaly díky obchodu. Podle archeologů byly vyrobené v Čechách.

Poklad archeologové našli nedaleko vojenských kasáren v Hörschingu ve vesnici Neubau v Horním Rakousku. „Bylo to obrovské překvapení. Všichni jsme byli nadšení, když jsme viděli, kolik mincí se v zemi nachází,“ řekl pro média Emmerich Weinlich ze společnosti Archeonova, který si jako první pokladu všiml.

Podle něj je zlato těžké vypátrat. „Potřebujete k tomu speciální vybavení,“ poznamenal archeolog. Mince byly naskládané těsně vedle sebe. „To naznačuje, že se původně nacházely v nějakém měšci nebo látce, která se časem rozpadla,“ řekl Jutta Leskovar ze Státního muzea.

Hodnotu pokladu odhadli odborníci na padesát tisíc eur. Pro vědce ze zemského muzea má depot opravdu mimořádný význam. S výjimkou několika ojedinělých nálezů je to teprve třetí objev pokladu z předřímské doby v Horním Rakousku.

Archeologové objevili poklad na pozemku, na kterém se plánovala výstavba haly. Majitelem je Franz Hofinger, výkonný ředitel stavební společnosti Ploier und Hörmann. Na nález je hrdý a prohlásil, že samozřejmě zaplatí výkopové práce. Hofinger si sám najal archeologický tým, protože lokalita byla po mnoho let vedena v katastrálním plánu jako archeologická oblast.

„Ani v nejdivočejších snech jsem si ale nedokázal představit, že hned první den průzkumu najdou archeologové zlaté mince,“ přiznal Hofinger.

Zdroje:  https://kurier.at/, www.orf.at

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To by mě asi trefilo, kdyby tohle na mě někde vykouklo... 8-)

No jo, jiný kraj - jiný mrav. V Rakousku je majitel pozemku hrdý na nález a sám si najme archeology, no a u nás je majitel pozemku hrdý na to, že jako typický český majitel stavební firmy může beztrestně cokoliv, třeba tohle:
https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/bagry-zlikvidovaly-tri-tisice-let-stare-naleziste-kvuli-zdrzovani-stavby-haly-20.html

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru