29. 9. 2009 Kalendárium

29. 9. 2009 Bronzový poklad pod náměstím

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Během záchranného průzkumu před modernizací Husova náměstí v Novém Městě nad Metují objevili archeologové v roce 2009 poklad. Zpočátku nález tajili, a dokonce nechali místo střežit.

Bronzové věci si zřejmě schoval kovolijec, který si je z nějakého důvodu nestihl vyzvednout. Poklad byl ukrytý jenom dvacet centimetrů pod povrchem. Takový hromadný nález z doby bronzové se do té doby v Podorlicku našel jenom jeden. Naposledy byl podobný depot objevený za první republiky u Častolovic na Rychnovsku.

„Jsou to zlomky především pracovních nástrojů, jsou tam srpy, které se užívaly běžně. Pak tam jsou zlomky sekerek s tulejkou, pak tam máme docela krásné zdobené náramky a nejzajímavější jsou asi zlomky těch bronzových nádob, protože ty byly tehdy skutečně superluxusní zboží,“ přiblížila archeoložka Martina Beková. 

Majitel poklad pravděpodobně předměty zabalil do látky, která se ale časem rozpadla. Radek Bláha z muzea východních Čech tenkrát uvedl, že podobné hromadné nálezy dokazují, že si tehdejší lidé svůj majetek schovávali do země. 

„Tak jako ostatně donedávna třeba peníze. A buď na své věci zapomněli, nebo už neměli možnost je vyzvednout,“ poznamenal k nálezu Bláha.

Na začátku archeologové místo nálezu tajili, aby mohli provést důkladný průzkum. Dokonce požádali o pomoc městskou policii, která tam hlídkovala. Archeologové přímo vyznačili místa nálezů. „Protože jsme měli obavy z nějakých amatérských hledačů,“ vysvětlila Beková, proč přistoupili k opatřením.

Náměstí nakonec vydalo spoustu zajímavých nálezů. V jedné části objevili archeologové stopy po středověku, především z roku 1527, kdy místo zachvátil velký požár. Dělníci narazili například na starou studnu, ze které se ve středověku brala voda. Město je postaveno na skalnatém ostrohu, a ta se voda shromažďovala ve skalnatých průrvách. 

Další mnohem starší studnu pak objevili v místě, kde se nacházelo hradiště. Ve městě byla dokonce dvě hradiště Jedno na místě dnešního náměstí, druhé na kopci za městem. Vznikly v období takzvané lužické a slezskoplatěnické kultury lidu popelnicových polí. 

Zdroje: www.ct24.cz, www.idnes.cz, www.novemestonm.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru