3. 12. 1918 Kalendárium

3.12.1918 Pogrom v židovském ghettu v Holešově

Kategorie: První světová válka , Kalendárium

Incident v Holešově v prosinci 1918byl posledním českým pogromem. Na násilí se tenkrát podíleli dokonce příslušníci nově vniklé Československé armády. O život přišli Hugo Gretzer a Herman Grünbau.

Židé neměli vcelku v Československu důvod ke stížnostem a postoj státu k nim byl pozitivno, což se podobalo situaci za monarchie po roce 1867. Těžké však bylo přechodné období, tedy první světová válka i počátek nové republiky. I židovská komunita byla zasažena do té doby nejhorším válečným konfliktem v dějinách, kdy sice území Československa nebylo přímo zasaženo boji, avšak hrozivé ztráty na životech a hospodářský rozvrat se nevyhnuly ani zázemí.

V poválečné době v nové republice byli navíc Židé obviňováni jak z dřívějšího protičeského odboje, tak z viny za hospodářský rozvrat a nedostatek potravin. Díky politické stabilizaci i postoji prezidenta Masaryka, který měl výraznou autoritu a antisemitismus vždy odmítal, se však situace poměrně rychle uklidnila.

„Incident v Holešově v prosinci 1918, který si vyžádal dvě oběti, tak byl posledním českým pogromem,“ píše Jan Kuklík v knize Jak odškodnit holocaust.

Informace k pogromu v Holešově lze najít v Archivu vizuální historie pro území Čech a Moravy. „Při této události zahynul můj bratranec, byl zavražděn můj bratranec. Mně bylo tenkrát, já jsem se narodil v červnu, tak kolik mi bylo v prosinci, a mému bratrovi byly čtyři roky. Já nevím, kde jsme byli, my děti, ale u nás v bytě, v domě v Žopské ulici, číslo 19. Otec byl v armádě, jinak by byl mrtvý. On byl totiž velmi prudký,“ vzpomíná muž, jehož svědectví se podařilo zaznamenat.

Také popisuje, jak měli doma kancelář s kovovou pokladnou. „Měla na straně takové prohloubeniny, a to mi rodiče popisovali, že to pocházelo od toho, jak pogromisté… se pokoušeli tu pokladnu otevřít těžkým kladivem. Když se jim to nepodařilo, tak dali mamince nůž na prsa a řekli: židovko, tu kasu otevři, nebo je po tobě. Ještě vidím v našem pokoji koberec, který byl posetý skvrnami, jak pogromisté rozbíjeli sklenice kompotu,“ uvedl ještě muž.

Na násilí se tenkrát podíleli dokonce příslušníci nově vniklé Československé armády. O život přišli Hugo Gretzer a Herman Grünbau, oba přitom bojovali v zákopech během první světové války. Vojáci chodili dům od domu a brali peníze a šperky.  Gratzera zastřelili, protože mezi nimi našel spolubojovníka ze zákopů. Grünbau se bránil, a tak ho propíchli bajonetem.

Zdroje: Monika Vrzgulová, Hana Kubátová a kol.: Podoby antisemitismu v Čechách a na Slovensku v 20. a 21. století, Jan Kuklík a kol., Jak odškodnit holocaust, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru