3. 6. 1865 Kalendárium

3.6.1865 Narodil se britský král Jiří V.

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

George V

Byl vášnivým kuřákem a upřednostňoval klidnější život v ústranní. Britský král Jiří V. se narodil na začátku června 1865. Jeho vládu poznamenala první světová válka.

Jiří V. pokračoval v protiněmecké orientaci svého otce Edvarda VII., jejímž vnějším projevem byla v roce 1917 změna názvu vládnoucí sasko-koburské dynastie na windsorskou. Původně se vůbec neočekávalo, že Jiří usedne na královský trůn. Měl totiž staršího bratra Alberta, který však v osmadvaceti letech zemřel na zápal plic. Objevily se spekulace, že příčinou smrti byla ve skutečnosti syfilida, předávkování heroinem či cílené odstranění následovníka trůnu.

Albert byl zasnoubený s Marií z Tecku, což zařídila jeho babička královna Viktorie. Po smrti mladého prince se Marie provdala právě za Jiřího, který se stal následníkem trůnu. Její korunovace se odehrála 22. června 1911. Jiří si přitom chtěl původně vzít svou sestřenici Marii z Edinburghu, do které se zamiloval. Byla dcerou Jiřího strýce Alfréda, pod jehož velením budoucí král sloužil u námořnictva. Babička, otec i strýc se sňatkem souhlasili. Pod nátlakem své matky, ale Marie se sňatkem nesouhlasila a později se stala rumunskou královnou.

Na rozdíl od svých rodičů Jiří V. upřednostňoval klidnější život v ústranní. Mezi jeho záliby patřilo například sbírání známek. Už od počátku vlády však musel řešit řadu vnitrostátních problémů. Tři roky po korunovaci navíc vypukla první světová válka. A právě v jejím průběhu nechal Jiří změnit jméno královského rodu, které znělo německy. Členové královské rodiny se zároveň vzdali německých titulů. A to proto, že Británie byla ve válečném stavu s Německem. A navíc sám německý císař Vilém II. představující pohromu pro Velkou Británii byl bratrancem Jiřího.

Král Jiří V. byl vášnivým kuřákem a v kombinaci s následky, které na něm zanechala první světová válka, se jeho zdravotní stav ke konci 20. let zhoršoval. Měl dýchací problémy a stále se u něj opakovaly záněty průdušek. Po zbytek vlády na sebe musel být velmi opatrný, kouřit však nedokázal přestat. Skutečně vážně onemocněl v roce 1928, kdy dokonce část státnických povinností musel vykovávat Jiřího syn Eduard. Z vážných zdravotních problémů se nakonec Jiřímu podařilo dostat, ale úplně se již nikdy neuzdravil.

V roce 1932 kývl na vánoční projev v rozhlasu, přestože z něj moc nadšený nebyl. Chtěl ale povzbudit veřejnost, která si přála, aby král během svátků pronesl pár slov. Dodnes se tato tradice udržuje. Jiří V. zemřel 20. ledna 1936

Zdroje: www.britannica.com, www.panovnici.cz, https://althistory.fandom.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za zajímavý článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru