3. 8. 1911 Kalendárium

3. 8. 1911 Zlatý poklad ležel vedle šibenice

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před 110 lety objevil zaměstnanec cihelny Petr Petřík nedaleko Uničova na historickém popravišti na vrchu Šibeníku poklad. Depot čítal 352 zlatých mincí, převážně dukátů. Patří k nejvýznamnějším raně novověkým nálezům, které byly doposud na území Čech a Moravy odkryty.

Poklad byl nalezen už v roce 1911, před pěti lety si ho ale mohla prohlédnout veřejnost na výstavě ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Podle kurátora výstavy Filipa Hradila je uničovský zlatý poklad významným souborem, který hodně vypovídá o charakteru oběživa zlaté obchodní mince na počátku sedmnáctého století. 

„Jde o čistě zlatý nález, víme o všech 352 nalezených mincích, které můžeme vyhodnotit. Množství, které se nám zachovalo, je naprosto unikátní. Zlaté nálezy totiž končily ještě před popisem například v rukou zlodějů. Těžko bychom tento nález hledali v jiných muzejních sbírkách,“ zdůraznil Hradil.

Depot je unikátní také tím, že byl ukrytý na kopci Šibeník nedaleko Uničova, který je historicky spjatý s městským popravištěm. Petr Petřík hrnek se zlatými mincemi objevil, když odkopával hlínu. Už v té době se nálezce zachoval vzorně a kontaktoval odborníka. V Litovli našel konzervátora Jana Smyčku, kterému poklad odevzdal do úschovny.

Podle Hradila jde v té době o ojedinělý případ. „Celá řada hlavně zlatých pokladů takové štěstí neměla. K jejich rozchvácení nebo zničení došlo dříve, než byly zaznamenány. Ale ani uničovský poklad se nedochoval kompletní. Z 352 se podařilo dochovat jen 177 kusů,“ uvedl Hradil.

Poklad si totiž rozdělil nálezce a majitel pozemku Zdenko Vodička, kde se mince nacházely. Podle Hradila není známo, jak Vodička se svou polovinou naložil. Několik dukátů také Petřík rozdal na památku spolupracovníkům z cihelny. Šlo asi o sedmnáct kusů. 

Rok 1911 by z hlediska numismatických objevů skutečně výjimečný. V červenci byly totiž objeveny a posléze do Litovle přepraveny další dva nálezy. Krajinská společnost musejní získala poklad stříbrných mincí, který byl v roce 1707 nalezen v Mezicích. Litovelské muzeum získalo 48 kusů. Dále pak šlo o nález drobných stříbrných mincí nalezených v šedesátých letech patnáctého století ve Dzbeli na Konicku. 

Zdroje: Filip Hradil: Nález mincí z počátku 17. století, www.ceskatelevize.cz, www.nume.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nalezeno v roce 1911 a vystaveno pred pěti lety??? To doufam ze ten muj depútek bude vystavenej dřív abych ho ještě viděl 😁😁😁
Ale krasnej nález 👍😃

Poklad byl nalezen už v roce 1911, před pěti lety si ho ale mohla prohlédnout veřejnost na výstavě ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.Smutný že to trvalo než tak dlouho

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru