30. 11. 1938 Kalendárium

30. 11. 1938 Prezidentem zvolen Emil Hácha

Kategorie: Osobnosti , Druhá světová válka , Kalendárium

Poslušný úředník Emil Hácha se sklonil před autoritami české politické scény ve chvíli, kdy po prezidentské funkci nikdo příliš netoužil. Po odstoupení rozsáhlých pohraničních oblastí hitlerovskému Německu počátkem října 1938 byla situace v zemi složitá.

Hácha se nikdy prezidentem stát nechtěl, ale poněvadž byl dlouhá léta vysoce postaveným úředníkem československého státu, kdy zastával funkci Nejvyššího správního soudu, nakonec prezidentskou funkci v roce 1938 přijal z jakéhosi respektu před tehdejší českou politickou reprezentací, která se na jeho kandidatuře shodla.

„Pro něj samotného však bylo přijetí prezidentské funkce především národní povinností, danou takzvanými vyššími státními zájmy. Prezidentský mandát Emila Háchy je příkladem tragického dovršení jednoho pohnutého života,“ píše Vladimír Liška v knize Prezidenti.

Poslušný úředník Hácha se sklonil před autoritami české politické scény ve chvíli, kdy po prezidentské funkci nikdo příliš netoužil. Po odstoupení rozsáhlých pohraničních oblastí hitlerovskému Německu počátkem října 1938 byla situace v zemi složitá, do vnitrozemí putovaly tisíce českých běženců, o které bylo nutné se postarat, a také bezpečnostní poměry se po německém záboru pohraničních pevností povážlivě zhoršily.

„Ekonomická situace pomnichovského Československa se rozkolísala a bylo třeba vyvinout značné úsilí, aby se alespoň jakžtakž stabilizovala. Nástup Emila Háchy do těžce zkoušeného pomnichovského Československa mu sotva někdo mohl závidět, i když byli i jiní kandidáti jako například Jan Antonín Baťa, šéf Živnobanky Jaroslav Preiss či historik Josef Šusta a jiní. Dokonce i bývalý prezident Edvard Beneš Háchovi z anglického exilu poslal dopis, v němž mu nejen blahopřál ke zvolení, ale také přiznával, že novou hlavu státu čekají nelehké úkoly,“ uvádí ještě Liška.

Hácha pocházel z Trhových Svin z rodiny daňového úředníka. Háchovým se narodili dva chlapci, z nichž starší Emil byl už v obecné škole vynikajícím žákem a v deseti letech se stal studentem katolického gymnázia v Českých Budějovicích. Projevoval nevšední nadání ve studiu cizích jazyků. Naučil se anglicky, německy a ovládl i francouzštinu. V těchto jazycích byl schopný číst knihy v originále. Po složení maturity odešel do Prahy, kde vystudoval právnickou fakultu Karlovy univerzity.

Hácha zemřel 27. června 1945 ve vězeňské nemocnici na Pankráci, kam byl převezen poté, co byl na příkaz Václava Noska zatčen na lánském zámku.

Zdroje: Vladimír Liška, Prezidenti, Ivan Kazimour, Edvard Beneš bez adorace

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru