30. 11. 2012 Kalendárium

30. 11. 2012 Jílovský poklad obsahoval 3662 mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Během výkopových prací na statku u Jílového u Prahy bylo před devíti lety objeveno 3662 mincí. Depot obsahoval Pražské groše i 3 krejcary. Někdo ho pravděpodobně ukryl na začátku sedmnáctého století. 

Poklad byl nalezen v listopadu 2012 během oprav potrubí. Vše začalo tím, když na statku uprostřed polí, do nejbližší vsi jsou to dva kilometry, prasklo kanalizační potrubí. Když se místní dali do oprav a začali vykopávat poškozené potrubí, zjistili, že se jim ze lžíce bagru sype nejenom hlína, ale i stříbrné mince. 

Na místo vyrazili archeologové z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Mince se nacházely ve dvou hliněných nádobách. Archeologové během průzkumu terénu dohledali ještě asi padesát kusů. K hledání používali detektory kovu a speciální sondy.

„Je to veliká radost, protože objev velkého pokladu mincí z počátku 30leté války, někdy kolem roku 1620, to bude, to je samozřejmě velká událost pro archeologii, pro numismatiku,“ řekl archeolog a numismatik Jiří Militký z Centra medievistických studií. 

Fotogalerie zde: Nalez mincí Jílové u Prahy

Mince pravděpodobně někdo ukryl po vypuknutí takzvané třicetileté války. „Našim numizmatikům, Jiřímu Militkému a Kamilu Smíškovi, se podařilo zjistit, že mince byly ukryty zřejmě v roce 1619 v souvislosti s válečnými akcemi během českého stavovského povstání,“ komentovala tenkrát objev Tereza Petáková, mluvčí Národního muzea v Praze. 

Nalezené mince celkem vážily 7,5 kilo. Za takový depot šlo v tehdejší době pořídit menší domek v menším městě. Depot obsahoval směs mincí středních hodnot, prakticky z celé střední Evropy. Výrazně byly zastoupené ražby z Polska, což je podle odborníků u nás netypické. 

„Nejstarší po prvním ohledání jsou české pražské groše a samozřejmě tento poklad nám pomůže nahlédnout do měnových poměrů v Čechách, někdy kolem roku 1620,“ dodal tenkrát ještě Militký s tím, že podobný nález se objeví jednou za 15 let. 

Poklad po prozkoumání získalo muzeum Jílové u Prahy, kde se také uskutečnila prezentace o nalezených mincích. „Věřím, že podobných pokladů je v okolí ukryto mnohem víc. S nadsázkou se proto dá říct, že když třeba přesazuji kytky na zahrádce, tak schválně kopu o něco hlouběji,“ prohlásila tehdy pověřená ředitelka muzea Šárka Alexa. 

Zdroje: www.stribrnak.cz, www.idnes.cz, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru