31. 10. 2013 Kalendárium

31. 10. 2013 Poklad z Rýmařovského náměstí

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před osmi lety proběhl v centru Rýmařova v souvislosti s celkovou rekonstrukcí náměstí Míru a Radniční ulice rozsáhlý výzkum. Archeologové bjevili základy domu z třináctého století, ale také řadu artefaktů jako sekeromlat nebo náušnice.
Výzkum přinesl radu významných poznatků. Počátky zdejšího osídlení sahají až do třináctého století, kdy vznikla na levém úrodnějším břehu Podolského potoka v místech dnešní periférie Rýmařova předlokační vesnice. Do stejné doby se řadí i vznik opevněného správního střediska na Hrádku v dominantní poloze nad strmějším pravým břehem. První písemná zpráva o samotném městě pochází z roku 1333.

Archeologické objevy z Rýmařovského náměstí vystavili archeologové v roce 2014 ve zdejším městském muzeu. Za nejvýznamnější nález označili základy domu z počátku existence města, které se nacházely v západní části náměstí. 
 „V Radniční ulici se našly základy domu, který se dá datovat do 13. století, tedy do doby vzniku města,“ prozradila tenkrát kurátorka výstavy Petra Malá.

Když se objevily první nálezy, musely se práce dokonce na chvíli zastavit. „Dohodli jsme se s pracovníky a kooperujeme. Tam, kde se teď staví, jsme pracovali přednostně a máme hotovo. Budeme mít vždy vyhrazený prostor pro výzkum a posouváme se v návaznosti na stavební práce," komentoval tenkrát aktuální situaci Marek Kiecoň z Národního památkového ústavu.
Výzkum přinesl opravdu zajímavé nálezy. Archeologové získali důkazy, že centrem města vedla v minulosti hlavní cesta. Podle slov Malé procházela podél jižní strany radnice a byla nádherná. „Základem byly štěty, tedy nakolmo usazené kameny následně vysypané štěrkem,“ poznamenala Malá. 

Kromě toho archeologové objevili i větší množství drobných předmětů podkovy či prstýnek. Nejvíc je zaujal sekeromlat z období eneolitu. Měli několik verzí, jak se tento nástroj pod náměstí sekeromlat dostal. Pravděpodobně ho tam však někdo ve středověku našel na poli a odnesl si ho domů.

Při přestavbě historických center jsou podobné nálezy běžné. Ze zákona pak pro město plyne povinnost nález nahlásit archeologům a zaplatit výzkum.

Zdroje: www.szm.cz, www.rymarov.cz, www.denik.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru