4. 10. 2017 Kalendárium

4.10.2017 Vikingský meč

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Zachovalý vikingský meč našel před čtyřmi lety pomocí detektoru kovu Tuomas Pietilä, který se věnuje archeologii. Artefakt pochází z období kolem roku 1000. Nacházel se v mělkém hrobě.

Meč našel hledač poblíž severního břehu jezera Loppijärvi, které se nachází u vesničky Loppi vzdálené od Helsinek asi devadesát kilometrů. „Procházel jsem mapu a toto místo mě zaujalo, tak jsem vzal detektor kovu a začal jsem hledat,“ uvedl nálezce Tuomas Pietilä.

Nejprve objevil část sekery z doby železné. Když uviděl ostří meče, přestal kopat a kontaktoval Reijo Hyvönena ze sdružení amatérských archeologů Kanta-Häme. Spolu se vydali na místo nálezu. Usoudili, že jde o meč. „Patrně jde o jediný kompletní meč, jaký kdy byl vykopán ve vesnici Loppi a jejím okolí,“ poznamenal Pietilä. 

Zbraň byla „pohřbená“ v hrobě téměř pod povrchem země. Takové mělké hroby se podle Anny Wessmanové, archeoložky na univerzitě v Helsinkách a v Chesteru, vyskytují v pozdním období migrace a Vikingů ve Finsku, Estonsku, Lotyšsku a Rusku.  

Dodala, že zbraně byly často uloženy mezi kameny a popelem. Předtím je ještě schválně zlomili. „Stejný zvyk je znám také z území Švédska a Estonska,“ podotkla archeoložka. 

Pietilä se o hledání s detektory kovů začal zajímat poté, co v roce 2017 viděl televizní seriál zaměřený na amatérskou skupinu archeologů Kanta-Häme. Pozval skupinu hledačů na jeho pozemek, na poli našli ženské pohřebiště. Pietilä pak místo sám s detektorem kovů důkladně procházel.

„Asi 99 procent toho, co najdete, je odpad, ale pokud máte štěstí, můžete najít i něco zajímavého. Stejně jako mně se podařilo vykopat vikingský meč," řekl šťastný nálezce.

Hřbitov a meč v Loppi pochází z pozdní vikingské éry, tedy kolem roku 1000. Vedle rukojeti meče byla pochva s nožem, kruhová brož a hřeben z kosti. Na místě byla také nalezena křehká popelová urna spolu s mnoha úlomky kostí. O kousek dál byla zahrabaná čepel sekery.

Vědce výborný stav meče a hrobu velmi překvapil. „Takové nálezy nám pomáhají vytvořit si komplexnější obraz o době železné. Doposud existovalo opravdu jen málo informací o pohřebních hřbitovech v pohraniční oblasti Häme-Uusimaa,“ uvedl výzkumný pracovník Board of Antiquities Jan-Erik Nyman.

Zdroje: https://yle.fi/, www.cnews.fr

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera 8-) 8-)

Já jen nerozumím tomu že píšou okolo roku 1000 a následně je napsáno "Takové nálezy nám pomáhají vytvořit si komplexnější obraz o době železné".No třeba tam tu dobu železnou měli jinak než jinde a o 1000 let jí přetáhly?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru