4. 5. 2014 Kalendárium

4. 5. 2014 Nejstarší koruna na světě

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Více než 6000 let je stará královská koruna, která byla nalezena poblíž Mrtvého moře. Před sedmi lety si tento historický skvost mohla prohlédnout veřejnost. Podle odborníků jde o nejstarší korunu, která se kdy povedla najít. 

Korunu našli archeologové v jeskyni v Judské poušti (Izrael), a to už v roce 1961. Pochází z období mezi léty 4000 až 3300 před našim letopočtem. Předpokládá se, že se společně s dalšími nalezenými artefakty používala během pohřebních obřadů významných lidí.

Odborníci poklad pojmenovali jako „Nahal Mishar Hoard“. Nejvzácnějším artefaktem je koruna starší více než 6000 let. Před sedmi lety byla poprvé vystavena. Koruna vypadá trochu jako obrovský tlustý prsten zdobený kovovými supy.

Koruna byla objevena poblíž Mrtvého moře mezi stovkami dalších předmětů ze stejného období, a také byla pravděpodobně používána během obřadů. Izraelští archeologové objevili více než 400 předmětů v jeskyni, která se stala známou jako „Jeskyně pokladu“.

Mezi artefakty se dále nacházely dvě hliněné sochy bohů a celá řada figurek vyrobených z mědi, kamene, slonoviny a hlíny. Nechybělo ani žezlo zdobené rohatými zvířaty, hliněné poháry a misky. 

Vznikla teorie, že tento posvátný poklad byl původně ve svatyni v Ein Gedi, asi dvanáct kilometrů vzdálené od Jeskyně pokladu. Artefakty mohl někdo ukrýt kvůli obavám, že se jich zmocní někdo cizí. 

„Lidé tenkrát experimentovali s mědí. Hledali nové možnosti, jak měď využít. Kromě toho používali také kůži, keramiku a textil. Někdy úspěšně, jindy zase ne. Každopádně šlo o dobu plnou zajímavých inovací,“ uvedl Daniel M. Master, profesor archeologie na Wheaton College.

Výstavu tenkrát komentovala i kurátorka Jennifer Y. Chi. „Pro nás je skutečně ohromující vidět, jak lidé v minulosti dokázaly vytvářet umělecká díla jako již zmiňovanou korunu, která se dochovala až do současnosti,“ řekla.

Na výstavě tenkrát představili také artefakty nalezené v jeskyni Peqi’in, dalšího důležitého archeologického naleziště. Mezi nejvýznamnější objevy patřily kostry a nádoby pro lidské kosterní pozůstatky.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, https://archaeology-world.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

To je pastva pro oči :-O :-)

Nádhera. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru